Spotkanie autorskie: Jurij Andruchowycz

Opublikowano: 26 maja 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8, 29.05.2019 (środa), godz. 19.00


Jurij Andruchowycz (ur. 1960) – poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu.

W Polsce ukazały się cztery jego powieści: „Rekreacje”, „Moscoviada. Powieść grozy”, „Perwersja” oraz „Dwanaście kręgów”, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

Wydał także tomy esejów: „Erz-herz-perc”, „Moja Europa” (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem), „Ostatnie terytorium”, „Diabeł tkwi w serze” i „Leksykon miast intymnych” a także wywiad-rzekę „Tajemnica”.

Czytelnicy znają również jego tomy poezji: „Piosenki dla martwego koguta” oraz „Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990”.

Wraz z zespołem Karbido nagrał płyty „Samogon”, „Cynamon” oraz „Absinthe”, a z Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim i Maciem Morettim płytę „Andruchoid”.

W 2014 roku Paweł Smoleński przeprowadził z nim wywiad-rzekę o ukraińskiej rewolucji „Szcze ne wmerła i nie umrze”.

Andruchowycz jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Lauerat Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom z Europy Środkowej (2017). Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

Na spotkanie z pisarzem zapraszamy w środę, 29 maja, o godz. 19. Miejsce: siedziba Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

Skip to content