Sputnik nad Polską – Festiwal Filmów Rosyjskich

Opublikowano: 5 grudnia 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Kino Centrum CSW, 14-16.12.2018 (piątek – niedziela)


SPUTNIK NAD POLSKĄ – Festiwal Filmów Rosyjskich (edycja XII)

14-16 grudnia (piątek-niedziela) 2018
Bilety w cenie 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

Piątek 14 grudnia
– godz. 16.00 – DWOJE, reż. Timofiej Żałnin (94 min.)
– godz. 18.00 – SŁONIE MOGĄ W PIŁKĘ GRAĆ, reż. Michaił Segał (105 min.)

Sobota 15 grudnia
– godz. 15.00 – SIEĆ, reż. Aleksandra Strielanaja (75 min.)
– godz. 16.30 – LILI, reż. Aleksiej Czyżykow, Ilja Czyżykow (84 min.)
– godz. 18.15 – MIEJSKIE PTASZKI, reż. Julia Biełaja (87 min.)

Niedziela 16 grudnia
– godz. 17.00 – ANIMATOR, reż. Ilja Czyżykow, Aleksiej Czyżykow (94 min.)
– godz. 18.45 – PITER BY KASTA, reż. Aleksiej Soboliew, Phil Lee (62 min.)

O filmach:

14.12, godz. 16.00 – DWOJE, reż. Timofiej Żałnin (94 min.)

Dla niemal całej ekipy (reżysera, aktorół, operatora, kompozytora) było to pierwsze zetknięcie z dużym planem filmowym. Projekt miał być swego rodzaju manifestem szeroko rozumianej wolności. Twórcy dostali od producentów pełną swobodę artystyczną. Aby ją wyrazić, podobnie jak bohaterowie filmu, musieli zmierzyć się z syberyjską srogą tajgą.
Oszałamiająco piękne ujęcia tajgi, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.

14.12, godz. 18.00 – SŁONIE MOGĄ W PIŁKĘ GRAĆ, reż. Michaił Segał (105 min.)

Dmitrij jest niezwykle drobiazgowym, pedantycznym, odnoszącym sukcesy zawodowe managerem. Wyjazd w delegację do Odessy oraz spotkanie ze szkolnym kolegą rozpoczyna w jego życiu ciąg nietypowych relacji.
Michaił Segał w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, zupełnie inne od tego, do czego przyzwyczajony jest widz.

15.12, godz. 15.00 – SIEĆ, reż. Aleksandra Strielanaja (75 min.)

Do rybackiej wioski nad brzegiem Morza Białego przyjeżdża młody chłopak. Poszukuje dziewczyny, która nieoczekiwanie, bez pożegnania, zniknęła z jego życia. Jeden z miejscowych starców proponuje mu pomoc w odnalezieniu dziewczyny. Razem przyjdzie im zmierzyć się z surowym lasem na odległej, rosyjskiej Północy.

15.12, godz. 16.30 – LILI, reż. Aleksiej Czyżykow, Ilja Czyżykow (84 min.)

Główna bohaterka filmu, Lili, to artystka objazdowego cyrku, w której życiu nieoczekiwanie pojawia się pierwsza miłość. Zakochuje się ona w miejscowym mechaniku maszyn rolniczych, dwudziestopięcioletnim Lioni. Miłosne i życiowe perypetie bohaterów są ciasno związane z życiem cyrku.

15.12, godz. 18.15 – MIEJSKIE PTASZKI, reż. Julia Biełaja (87 min.)

Historia trzech kobiet, które w chaosie dnia codziennego poszukują miłości. Masza jest redaktorem w wydawnictwie dla dzieci; pochodzi z dobrego domu, ale zmaga się z kompleksami. Nastia pracuje w branży modowej, jest przedsiębiorcza i samodzielna. Rita jest recepcjonistką w hostelu, w którym krzyżują się losy trzech przyjaciółek.
Film pokazuje obraz młodego pokolenia poszukującego swojego miejsca w dorosłej, wielkomiejskiej rzeczywistości.

16.12, godz. 17.00 – ANIMATOR, reż. Ilja Czyżykow, Aleksiej Czyżykow (94 min.)

Główna bohaterka, Anna Andriejewna, to wybitna aktorka, która rzadko liczy się ze zdaniem innych. U schyłku życia Anna zmienia się pod wpływem młodego, początkującego aktora Żeni. Swoją dobrodusznością, piękną grą na pianinie i pozytywnym nastawieniem do świata chłopak szybko zaskarbia sobie sympatię i zaufanie starszej kobiety.

16.12, godz. 18.45 – PITER BY KASTA, reż. Aleksiej Soboliew, Phil Lee (62 min.)

Film składa się z czterech historii, opowiadających o Petersburgu oczami prostych chłopaków, którzy wiele już widzieli i przeżyli w swoim życiu, pozostali jednak wierni swoim ideałom. Inspiracją do powstania filmu był Petersburg i muzyka z nowego albumu rosyjskiego zespołu hip-hopowego Kasta.

Skip to content