„Suzani – od tradycji do współczesnego designu”

Opublikowano: 5 marca 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, 07.03.2019 (czwartek), godz. 17:00


W najbliższy czwartek (7-ego marca) w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika będzie miała miejsce prezentacja multimedialna Karoliny Krzywickiej pt. „Suzani – od tradycji do współczesnego designu”.

Haftowane tkaniny suzani należą do najbardziej charakterystycznych przykładów sztuki dekoracyjnej Azji Centralnej. Wyróżniają się one intensywną, skontrastowaną kolorystyką oraz wyrazistymi wzorami z dominującymi motywami stylizowanych rozet kwiatowych i słonecznych dysków, choć cechuje je duże zróżnicowanie regionalne. Według tradycji stanowiły i wciąż stanowią ważną część posagu uzbeckich i tadżyckich kobiet. Od kilkudziesięciu lat suzani są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów, a także miłośników orientalnych tkanin. Współcześnie zaś, suzani stały się inspiracją dla projektantów mody oraz twórców designu.

Karolina Krzywicka – historyk sztuki, menedżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku, kuratorka wystaw poświęconych kulturze i sztuce Azji Centralnej. Od wielu lat łączy swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową, w której zajmuje się przede wszystkim tkaninami i strojami wschodnimi, sztuką dekoracyjną oraz rzemiosłem artystycznym Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Ponadto jest również autorką artykułów i katalogów wystaw z zakresu sztuki dekoracyjnej, a także strojów i biżuterii etnicznej.

Wstęp wolny!

[foto. materiały prasowe]

Skip to content