Świąteczny czas w Toruniu

Opublikowano: 10 grudnia 2018 r.
Kategorie: Inne

Toruńska Agenda Kulturalna, 21.12.2018 – 06.01.2018


Zbliża się świąteczny czas, który pomimo panującego chłodu, z pewnością rozgrzeje mieszkańców Torunia! Spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem z Laponii, wigilijny poczęstunek i słodkie upominki podczas Wigilii Miejskiej, wspólne kolędowanie przy szopce, występ Elektrycznych Gitar i Trzech Koron 2000 w sylwestrową noc, a także barwna parada i występ Mateusza Ziółko podczas Orszaku Trzech Króli – to tylko niektóre z oferty wydarzeń kulturalnych przygotowanych na okres świąteczny od 21 grudnia 2018 roku do 6 stycznia 2019 roku!

Wigilia Miejska

Świąteczna atmosfera na dobre zapanowała na toruńskim Starym Mieście – nie tylko za sprawą magicznej iluminacji, ale także dzięki Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu. Ciepło i serdeczna atmosfera bez wątpienia towarzyszyć będzie również corocznemu wigilijnemu spotkaniu mieszkańców Torunia, zaplanowanemu na 21 grudnia 2018 roku w godz. 16.00–18.00. Dzięki wspólnym staraniom Urzędu Miasta Torunia i Konsula Honorowego Republiki Finlandii, Pana Tadeusza Pająka, na czas Wigilii Miejskiej do grodu Kopernika zawita najprawdziwszy Święty Mikołaj wprost z Korvatunturi w Finlandii!

Dzieci co roku spotykają się z różnymi wcieleniami Gwiazdora, jednak poznanie prawdziwego Świętego Mikołaja, który przybędzie prosto z ośnieżonej Laponii, będzie niebywałym przeżyciem. Nie obędzie się bez słodkich upominków, pamiątkowych zdjęć, a także – co najważniejsze – możliwości poproszenia o wymarzone prezenty pod świąteczną choinkę – podkreśla Krystian Kubjaczyk, Zarządca Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem to nie jedyny punkt programu tegorocznej Wigilii Miejskiej. Po tradycyjnych życzeniach Prezydenta Miasta Torunia i Biskupa Diecezji Toruńskiej, wykonaniem kolęd oczarują Julia i Laura Jeżewskie, tegoroczne zwyciężczynie plebiscytu „Scena jest Wasza!”. Po nich, o 16.10 wystąpi Młodzieżowy Teatr Muzyczny „Mała Rewia”. Następnie przed scenę szczególnie warto zaprosić najmłodszych – Teatr Objazdowy Pomarańczowy Cylinder zaprezentuje pełen ciepłej atmosfery świąteczny spektakl. Zaraz po nich zespół Drink Bar ubarwi wieczór wykonaniem świątecznych utworów.

Oczywiście nie zabraknie także konkursów dla najmłodszych (i nie tylko!), podczas których będzie można wygrać pachnące choinki przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Podczas Wigilii Miejskiej przybyli będą mogli skosztować tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Dodatkowo najmłodsi będą mieli okazję spotkać przechadzające się postaci Renifera i Bałwana, które bardzo chętnie pozują do pamiątkowych fotografii!

Kolędowanie przy Szopce

Już od Wigilii Miejskiej na Rynku Nowomiejskim usłyszeć będzie można kolędy i świąteczne pieśni. Wszystko za sprawą corocznego cyklu „Kolędowanie przy szopce”, który potrwa aż do 5 stycznia 2019 roku. To okazja nie tylko do słuchania, ale także do wspólnego śpiewania doskonale znanych wszystkim świątecznych pieśni. Od 22 grudnia, niemal codziennie o godz. 17:00 bożonarodzeniowe pieśni będą wykonywane na żywo z udziałem zespołów i mieszkańców Torunia. Usłyszeć będziemy mogli m.in. Chór Nauczycielski Con Anima, Zespół Iskierki z Młodzieżowego Domu Kultury, Julię i Laurę Jeżewskie oraz Scholę „Nutki Maryi” z Parafii WNMP Toruń. W innych godzinach szopce będą towarzyszyć kolędy emitowane z głośników.

Sylwester miejski

Kalendarzowy rok 2018 w Toruniu pożegnamy na Sylwestrze Miejskim odbywającym się, jak w latach ubiegłych, w sercu toruńskiej Starówki. Na wszystkich, którzy chcą spędzić ostatni dzień na Rynku Staromiejskim, już o 22:30 rozpocznie się zabawa. Tym razem na sylwestrowej scenie wystąpią Trzy Korony 2000 – grające przeboje zespołu założonego w latach 70. przez Krzysztofa Klenczona. W trakcie istnienia Trzech Koron powstała tylko jedna płyta, pt. „Dziesięć w skali Beauforta”, lecz od razu okrzyknięto ją hitem. Po kilkudziesięciu latach założona została formacja Trzy Korony 2000, a muzycy (w składzie Janusz Mielczarek, Adam Mielczarek, Janusz Achtabowski, Jacek Słupkowski, Jacek Leśniewski) przypominają zarówno przeboje z debiutanckiej płyty zespołu Krzysztofa Klenczona, jak i proponują nowe kompozycje, oczywiście z zachowaniem stylu i konwencji Trzech Koron.

O północy tradycyjnie nie zabraknie zwyczajowych życzeń Prezydenta Miasta Torunia, a na toruńskim niebie rozbłysną kolorowe fajerwerki. Zgodnie z zapowiedziami, będzie to ostatni pokaz fajerwerków w ramach miejskich obchodów sylwestrowej nocy. Te jednak nie będą zwiastować zakończenia zabawy, a wręcz przeciwnie – na scenie pojawi się zespół, którego przeboje gra niemal każda rozgłośnia radiowa w Polsce. Elektryczne Gitary, bo o nich mowa, z pewnością zelektryzują publiczność wykonaniami takich kultowych piosenek jak „Jestem z miasta”, „Kiler”, „Człowiek z liściem” czy „Co powie Ryba”. Czy 31 grudnia zgromadzeni na Rynku Staromiejskim zaśpiewają wraz z Kubą Sienkiewiczem „Ja jestem nowy rok”?

Można powiedzieć, że w tym roku Torunianie przywitają Nowy Rok śpiewająco. Piosenki Elektrycznych Gitar zna i nuci niemal każdy. Sylwester będzie więc doskonałą okazją, żeby z zespołem zanucić takie klasyki jak „Kiler” czy „Włosy”! – przekonuje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Prezydencka Gala Noworoczna

Tradycyjnie już Nowy Rok w Toruniu przywita Prezydencka Gala Noworoczna, która odbędzie się 1 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 w sali koncertowej CKK Jordanki. W programie największe hity operowe, operetkowe, musicalowe i rozrywkowe. Wystąpią Agnieszka Makówka (mezzosopran), Łukasz Gaj (tenor), Kamil Pękała (baryton), Toruńska Orkiestra Symfoniczna, której przewodził będzie Paweł Kotla (dyrygent).

Podczas uroczystego wieczoru nie zabraknie noworocznego toastu, a także – jak w noworocznym, toruńskim zwyczaju – ogłoszenia nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd na rok 2019 oraz przedstawienia sylwetek laureatów medali „Thorunium”, wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego.

Orszak Trzech Króli

Blok wydarzeń świąteczno-noworocznych zamknie barwny i zarazem muzyczny Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2019 roku przejdzie ulicami toruńskiego Starego Miasta. O godzinie 11:00 w Katedrze św. Janów zaplanowana została msza święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Toruńskiej. Kolorowa i żywa parada o 12:00 wyruszy z Rynku Staromiejskiego, ulicą Szeroką, na Rynek Nowomiejski. Pochód ubarwi rewelacja zeszłorocznego święta – olbrzymie postacie trzech króli nawiązujące do hiszpańskich gigantes. Nie zabraknie także słodkich akcentów i śpiewających aniołów. Tradycyjnie zobaczyć będzie można bożonarodzeniowe jasełka. Nowością będzie natomiast wystawa belenes de Navidad, czyli bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim. Orszak zakończy się muzycznym akcentem – na scenie na Rynku Nowomiejskim, wraz z zespołem, wystąpi Mateusz Ziółko – autor takich hitów jak „Szkło” czy „Na nowo”, zwycięzca takich programów jak „The Voice of Poland”, „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” czy konkursu Super Debiutów 2014 podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Mateusz Ziółko fot. Dorota Czoch

Dla uczestników Orszaku Trzech Króli przewidziany został także konkurs „Foto-O!rszak” – na najlepsze przebrania jasełkowe. Na najciekawiej przebraną grupę (klasę przedszkolną, szkolną, koło, grupę znajomych) czekają atrakcyjne nagrody! Więcej informacji o konkursie już wkrótce na tak.torun.pl, a także na tak.torun.pl/orszak.

***

Organizatorami cyklu świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. 

Skip to content