Święto Miasta Torunia 2019

Opublikowano: 16 czerwca 2019 r.
Kategorie: Koncerty Spektakle Spotkania Warsztaty Wystawy

Moc koncertów, Święto Muzyki, niezwykły piknik rodzinny z widowiskiem Noc Kupały, a także odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd z udziałem Jakuba Gierszała i toruńskich „Aniołów” – to tylko część atrakcji, jakie czekają podczas tegorocznego Święta Miasta. W tym roku torunianie świętować będą od 20 do 24 czerwca 2019 roku! Pełen program wydarzeń w tych dniach na stronie: www.kulturalnelato.pl

Toruń po raz kolejny będzie obchodził swoje święto i tradycyjnie nie może zabraknąć też wielu atrakcji związanych z tą okazją. W dniach 20–24 czerwca toruńskie Stare Miasto szczególnie tętnić będzie od wydarzeń, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu atrakcji będzie można wziąć udział w Jarmarku Katarzyńskim, „Zamkowym Festynie Integracyjnym” w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Festiwalu pod Gwiazdami, Piernikowej Alei Gwiazd czy licznych koncertach plenerowych.

Dni Torunia z koncertami, spektaklami i spotkaniami (20 – 24 czerwca)

W tym roku podczas Dni Torunia nie zabraknie przeróżnych, także koncertowych, atrakcji. 20 czerwca o godz. 18:00 na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Drink Bar. Dzień wcześniej, 19 czerwca o godz. 12:00 na scenie na Rynku Staromiejskim, jak co roku, wyłoniona zostanie najlepsza klasa.

21 czerwca w CKK Jordanki koncertem „Przeboje Moniuszki” swój finał będzie miał projekt „Dni Moniuszkowskie”. Tego samego dnia, o godz. 18:00 rozpocznie się natomiast VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach”.

Dzień później, w sobotę 22 czerwca o godz. 13:00 na Scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Dziewczęta. I choć nazwa wskazuje raczej na kobiecy skład, kapela to tak naprawdę czterech dżentelmenów, którzy poszukują środka między piosenką, transem a hałasem. Pochodzą z Krakowa, a w ich twórczości nie brakuje melancholii.

Tego samego dnia w ramach „Nocy u Ducha” odbędzie się czuwanie modliewne w intencji ludzi i spraw Torunia. W godz. 20:00 — 24:00 w Kościele Akademickim pw. Św. Ducha m.in. usłyszeć będzie można koncerty muzyki klasycznej, muzyki organowej, a także wziać udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, Nocnej Medytacji, Nocnego Uwielbienie oraz Nocy Konfesjonałów

W niedzielę, 23 czerwca, pełen będzie rodzinnych atrakcji. Już o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć niezwykły spektakl w wykonaniu Teatr Pomarańczowy Cylinder. O godzinie 13:30 na scenie pojawi się Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która barwnym koncertem „Zagrajmy w kolory” zaprosi całe rodziny do zabawy!

Także w poniedziałek 24 czerwca nie zabraknie koncertowych atrakcji. O 17:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Pochodząca z Torunia grupa, czyli Sławek Wierzcholski z zespołem, nieprzerwanie od 37 lat tworzą jedną z najciekawszych odsłon bluesa w Polsce. Podczas koncertu usłyszymy zatem takie przeboje jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Po koncercie, o godz. 18.00, w Katedrze śś. Janów, odbędzie się uroczysta msza w intencji miasta.

Święto Muzyki na pierwszy dzień lata (21 czerwca, od godz. 15:00)

Pierwszy dzień lata, 21 czerwca, Torunianie uczczą kolejną edycją Święta Muzyki. Zgodnie z mottem wydarzenia – „Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!”, wydarzenie zaprosi do wspólnej zabawy przy różnych gatunkach muzycznych i rytmach w toruńskim centrum miasta i nie tylko! W ramach obchodów Święta Muzyki wszelkiego rodzaju instytucje, a także nieformalne grupy i zespoły zorganizują ogólnodostępne i bezpłatne koncerty w przestrzeni miasta.

W tym roku oficjalnym rozpoczęciem o godz. 15:00 będzie hejnał Miasta Torunia, z Wieży Ratusza Staromiejskiego w wykonaniu Olgi Potęgi. Niemniej już od godz. 9:00 słyszeć będzie można przeróżne rytmy – w przestrzeni miasta i toruńskich lokalach wystąpią chociażby MarYell, Kapela Non Grata, Szymon Mański, Long Lonely Winter, Smugy, Rock and moll, Wielcy Kompozytorzy, Chór Anima, Faux Pas, Cave Collective, Towarzystwo Śpiewacze Lutnia i wielu innych. W ramach Święta Muzyki nie zabraknie też innych atrakcji takich jak Giełda Winylowa.

Tego samego dnia na linach między Ratuszem Staromiejskim, a Dworem Artusa od godz. 18:00 zmierzą się ze sobą najszybsi linoskoczkowie na świecie w III Toruń Speedline Cup. Nie zabraknie zatem dreszczyku emocji, a także muzycznych akcentów!

Szczegółowy program wydarzenia na stronie: www.swietomuzyki.pl

Piernikowa Aleja Gwiazd (22 czerwca, od godz. 19:00)

Tradycyjnie w Dni Torunia nastąpi odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskiego przysmaku znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Torunia, którzy wyróżnieni zostali przez Urząd Miasta. W tym roku, już 22 czerwca, swoje piernikowe autografy odsłonią Jakub Gierszał, aktor młodego pokolenia, gwiazda takich filmów jak „Najlepszy” czy „Pomiędzy słowami” oraz Toruńskie „Anioły”, czyli żużlowcy, którzy dostarczali torunianom emocji na przestrzeni lat.

W doskonały nastrój przed ceremonią wprowadzi koncert Big Band pod dyrekcją Igora Nowickiego o godz. 19:00 na mobilnej Scenie przy Dworze Artusa. Uroczystość rozpocznie się natomiast o godzinie 20:00. Po odsłonięciu Katarzynek w ramach Festiwalu pod Gwiazdami ok. godz. 20:45 wystąpi Anna Grzelak z zespołem w klimatycznym koncercie „Back to Aretha”.

***

Sponsorem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik

Noc Kupały podczas Święta Miasta (23 czerwca, od godz. 11:00)

Dzień później, w niedzielę 23 czerwca, na Błoniach Nadwiślańskich czeka nas nie lada gratka – w godz. 11:00–22:30 odbędzie się Noc Kupały – Piknik rodzinny. W programie, m.in. przegląd kapel ludowych, regaty ósemek wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, a także poczęstunek tradycyjnym tortem. Na sam koniec, o godz. 21:00 widzów czeka niezwykłe widowisko: „Noc Kupały” połączone z koncertami chórów Astrolabium (przygotowanie: Kinga Litowska) i Chóru Kameralnego UAM (przygotowanie: Joanna Piech-Sławecka) oraz T.ETNO, wszystko pod batutą Krzysztofa Szydzisza. Całość zakończona zostanie puszczaniem wianków. Z całą pewnością będzie to doświadczenie na najwyższym poziomie estetycznym i muzycznym!

Bogaty w kulturalne wydarzenia czerwiec pożegnamy Festiwalem Tańca Sfera Ruchu_Toruń 2019 odbywającym się w Młodzieżowym Domu Kultury czy koncertem „Muzyczne kręgi filmu i tańca” w ramach inauguracji 23. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”

Pełen program wydarzeń podczas Dni Torunia, a także w pozostałe dni Kulturalnego Lata w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

 ***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

***

Skip to content