The Whoop Group – Crimes – kwartet saksofonowy

Opublikowano: 2 września 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kultury Dwór Artusa, 30.09.2018 (niedziela), godz. 18.00


Zestaw utworów, który czwórka młodych instrumentalistów proponuje w projekcie Crimes to muzyczna „zbrodnia” w najczystszej postaci. W dużym skrócie tymi właśnie słowami można by go skomentować.

Na przekór wszystkim utartym stereotypom, uprzedzeniom i trudnościom The Whoop Group postanowił nagrać płytę, która ma na celu pokazać, że kwartet saksofonowy to zespół absolutnie niezwykły. Materiał z tej płyty usłyszymy podczas koncertu w Dworze Artusa.

Kluczowym aspektem był dla zespołu dobór ciekawego i różnorodnego repertuaru, który odzwierciedlałby nieodkryty w pełni potencjał saksofonów. Poza utworami skomponowanymi na kwartet saksofonowy przez Guillermo Lago (właść. Willem van Merwijk) oraz Karola Beffę, wykonują na saksofonach utwory, które oryginalnie zostały napisane na inne instrumenty.

Wiele osób uważa utwory Antonio Vivaldiego, Edvarda Griega czy co chyba najważniejsze, Fryderyka Chopina za niejako zarezerwowane dla konkretnych instrumentów. Ich album jest zatem absolutnie zamierzonym pójściem pod prąd szeroko pojętego kanonu muzyki klasycznej. Przyjdźcie w ostatnią niedzielę września na ten koncert i sami się przekonajcie!

W programie: Vivaldi, Grieg, Chopin, Lago, Geiss, innowacyjne i świeże brzmienie popularnych utworów muzyki klasycznej oraz nowych kompozycji na kwartet saksofonowy.

Zespół w składzie:

  • Jakub Muras – saksofon sopranowy
  • Mateusz Dobosz – saksofon altowy
  • Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
  • Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

W pełni świadomi skali naszego występku, nadaliśmy temu projektowi tytuł The Whoop Group – Crimes, ponieważ wiemy, że jest on naruszeniem przez nas pewnego rodzaju muzycznego sacrum. Głęboko wierzymy, że ten śmiały krok pomoże otworzyć nie tylko uszy, ale i oczy muzyków, krytyków oraz melomanów na saksofon, który pomimo swojego młodego wieku oraz bogatej historii w muzyce rozrywkowej, w końcu zostanie także w pełni doceniony jako instrument klasyczny.

The Whoop Group

The Whoop Group – specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą nierzadko sami aranżują na swój skład instrumentalny. Pomimo to z ogromną przyjemnością wykonują także inne gatunki muzyczne. Świetnie czują się w muzyce rozrywkowej, jazzie, funku, a nawet folku.

Każdy z członków zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska.

Działalność koncertową rozpoczęli we wrześniu 2016 roku podczas audycji Five o’Clock Programu 2. Polskiego Radia. W 2017 roku wzięli udział w trzech konkursach kameralnych, które wygrali. Są laureatami I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie, Nagrody Głównej F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Paryżu, a także I nagrody i Tytułu Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

Bardzo ważnym aspektem pracy zespołu jest także aktywna współpraca z kompozytorami z Polski oraz z całego świata (m. in. z USA, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier), którzy często dedykują im swoje utwory.

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 20 zł

Skip to content