Trwa Kulturalne Lato w Toruniu!

Opublikowano: 13 czerwca 2018 r.
Kategorie: Inne

Toruńska Agenda Kulturalna, 1 – 31.06.2018


Liczne festiwale, spektakle plenerowe, koncerty, pikniki i warsztaty – już w ten weekend kolejna pula niesamowitych atrakcji w związku z trwającym Kulturalnym Latem! Niedługo natomiast jeden z największych festiwali światła w Europie, muzyka filmowa rozbrzmiewająca w sercu Starówki, zachwycające spektakle teatrów ulicznych czy nowy festiwal przygotowany specjalnie dla dzieci – to tylko część niezwykle bogatej oferty wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców Torunia i turystów przez miejskie instytucje kultury, galerie, muzea, fundacje i stowarzyszenia. Pełną listę wydarzeń można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

Trwa kolejna edycja Kulturalnego Lata. Trzy najbliższe miesiące przynoszą mnóstwo niepowtarzalnych wydarzeń – wśród nich nie zabraknie tych najbardziej wyczekiwanych imprez, takich jak: Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej, Festiwal Teatrów Ulicznych czy jubileuszowy Bella Skyway Festival, choć są także nowe inicjatywy – jedną z nich jest Archipelag Zabawy, czyli Toruński Festiwal dla Dzieci.

Czerwiec przebiegał będzie pod hasłem dobrej lektury, a to wszystko za sprawą Toruńskiego Festiwalu Książki. W dniach 8 – 17 czerwca Dwór Artusa otwiera swoje drzwi dla wybitnych postaci literackiego świata. Toruń odwiedzi m.in. Piotr Stelmach, autor książki Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim, Marcin Meller,  osobowość medialnadziennikarzprezenter telewizyjny, który opowie o swojej najnowszej książce „Sprzedawca arbuzów”, Magdalena Grzebałkowska, autorka licznych biografii, m.in. o Beksińskich, Komedzie czy ks. Janie Twardowskim. Już dziś, 8 czerwca, o godz. 19:00, pojawi się także Mariusz Szczygieł, który na festiwalu zawita z niebanalną inicjatywą. Znany dziennikarz, reportażysta, pisarz wystąpi razem z zespołem Res Factum w miniaturach reporterskich z książki Projekt Prawda. Podczas festiwalu nie zabraknie także panelów dyskusyjnych o mieście i teatrze, kiermaszu książek czy turnieju jednego wiersza.

W najbliższym czasie nie zabraknie też wydarzeń dla dzieci! Już 9 czerwca w godzinach 10:30 – 17:30 piknik „Naukowa Petarda 4” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a 11 czerwca o 18:30 w CKK Jordanki nadzwyczajny koncert muzyki Disneya pt. „Marzenia się spełniają”. Niemniej najciekawsze wydarzenie dla najmłodszych zaplanowane zostało na 15 i 16 czerwca – wtedy też w Arenie Toruń, po raz pierwszy odbędzie się Toruński Festiwal dla Dzieci, czyli „Archipelag Zabawy”.

„Archipelag Zabawy” to dwudniowe, otwarte wydarzenie dedykowane przede wszystkim dzieciom. Przemyślany jest tak, aby po przekroczeniu drzwi Areny Toruń, na wszystkich najmłodszych czekała moc niecodziennych stanowisk, warsztatów i gier, która nie tylko będą źródłem doskonałej zabawy, ale także rozwijającym doświadczeniem. W programie przewidziane zostały: ogromna kolejka tyrolska, wyścigi mini samochodów, cyrkowe i filmowe animacje, kreatywne warsztaty, rozwijające stanowiska naukowe, spotkania ze sportowcami czy pasjonujące spektakle, koncerty i wiele innych. Wstęp wolny! Więcej informacji na: www.archipelagzabawy.pl

Tradycyjnie w czerwcu nie może zabraknąć Jarmarku Katarzyńskiego. W tym roku zaplanowany został w terminie od 10 do 24 czerwca. Ponownie pojawi się zachwycające rękodzieło, wyroby związane z kulturą ludową, pamiątkami czy artykułami kolekcjonerskimi. Wszystkie stragany usytuowane będą w ścisłym centrum toruńskiej starówki, nieopodal Starego Miasta, na ulicy Różanej i przy Łuku Cezara.

Podobnie jak w poprzednich latach, 21 czerwca, w pierwszy dzień kalendarzowego lata odbędzie się Święto Muzyki, podczas którego swoje wokalne i muzyczne zdolności będą prezentować zarówno profesjonaliści, jak i nieformalne grupy i zespoły, organizujące ogólnodostępne i bezpłatne koncerty w przestrzeni miasta. Muzyka zabrzmi chociażby na Rynku Nowomiejskim, przy Fontannie Cosmopolis, na Wieży Ratuszowej, na rogach ulic Królowej Jadwiki i Wielkich Garbarów, Mostu Paulińskiego i Podmurnej, ale także i w HRPP Pamela, Końcu Świata czy klubokawiarni Cyrkowa.

W czerwcu nie może także zabraknąć Święta Miasta, w ramach którego na mieszkańców Torunia czeka wiele nadzwyczajnych atrakcji. W dniach 22 – 23 czerwca od godz. 8:00 na Rynku Nowomiejskim odbędą się zawody strażackie Toughest Firefighter Alive. Natomiast 22 czerwca na Rynku Staromiejskim o godz. 15:00 przygotowane zostanie niezwykłe wydarzenie pt. Intronizacja Króla Kurkowego A.D. 2018. O 17:30 torunian po raz drugi czeka też pasjonujące wydarzenie – II Toruń Speedline Cup, czyli zawody linoskoczków.

W sobotę 23 czerwca nie może zabraknąć jednego z najważniejszych elementów obchodów miejskiego święta – uroczystego odsłonięcia kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Ceremonię poprzedzi koncert Dixie Brotherhood o godz. 19:30. Natomiast o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim swoje Katarzynki odsłonią Jarosław Józefowicz, Prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, jeden z najwybitniejszych toruńskich przedsiębiorców oraz Filip Wolak, fotograf, pilot i zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych o randze światowej – „Sony World Photography Awards 2016”. Po odsłonięciu Katarzynek o godz. 20:45 w ramach Koncertu Pod Gwiazdami wystąpi Piotr Bukartyk z zespołem, natomiast o 22:00 w Ruinach Zamku Krzyżackiego na wszystkich zainteresowanych czeka niezwykły spektakl fire show „Ognista Kupalnocka na Zamku Krzyżackim”.

Podczas obchodów Święta Miasta rozpoczną się także dwa ważne muzyczne festiwale. W dniach 22 – 24 czerwca w Młodzieżowy Dom Kultury odwiedzi młodzież z całej Europy, a to za sprawą V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Na Językach”. Oprócz przeglądu konkursowego i koncertu laureatów, w programie przewidziano występ zespołu wokalno-tanecznego wprost z Mołdawii. Również 22 czerwca o godz. 19:00 wystartuje festiwal „Nowa Muzyka i Architektura”, który w tegorocznym programie szczególnie będzie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Festiwal zainauguruje koncert w Sali Koncertowej CKK Jordanki pt. „Zmartwychwstanie – Siostrzana symfonia nadziei”, który jednocześnie poświęcony zostanie 40. rocznicy współpracy miast partnerskich Torunia i Getyngi. W programie II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie”  G. Mahlera.

Niedziela, 24 czerwca, zamknie obchody Święta Miasta. Na Rynku Nowomiejskim o godz. 11:00 odbędzie się Jarmark Śniadaniowy. W godz. 12:00 – 16:00 przewidziane zostało Święto ulicy Wilama Horzycy, natomiast na godz. 12:30 w Katedrze śś. Janów Msza Św. w intencji Miasta. Kolejnymi punktami programu  będzie o godz. 14:00 na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego otwarcie wystawy „Toruń – Getynga. 40 lat partnerstwa”, a także o godz. 15:00 na Bulwarze Filadelfijskim regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Całość obchodów zwieńczy piknik rodzinny na Błoniach Wiślańskich, gdzie wystąpi Ewelina Lisowska. Nie zabraknie także transmisji meczu Polska – Kolumbia i innych sportowych atrakcji. Największa plenerowa impreza rozpocznie się od godz. 15:00!

Bogaty w kulturalne wydarzenia czerwiec pożegna rozpoczynający się Festiwal Teatrów Ulicznych. Już 30 czerwca o godz. 21:00 na Rynku Staromiejskim zobaczyć będzie można niezwykły spektakl Telephone Love Party w wykonaniu fundacji CircArt.

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i festynowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

Skip to content