„Trylogia” Henryka Sienkiewicza w ilustracjach Piotra Gojowego

Opublikowano: 15 kwietnia 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, 8.05.2019 (środa), godz. 13.00


Wystawa prac oraz promocja książki z udziałem prof. dr hab. Piotra Gojowego oraz prof. UMK: Jacka Tylickiego i Macieja Wróblewskiego.

prof. dr hab. PIOTR GOJOWY ukończył grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu; od 1985 r. pracuje w Zakładzie Grafiki prowadząc pracownię litografii. Zajmuje się także innymi technikami druku unikatowego, głównie wklęsłodrukiem i monotypią. Od wielu lat z sukcesami uprawia małą formę graficzną, a w szczególności ekslibris. Jego grafiki prezentowane były na 28 wystawach indywidualnych oraz ponad 320 wystawach zbiorowych, w większości o zasięgu międzynarodowym. Otrzymał szereg nagród m.in na BIMPE III – The  Third Biennial International Miniature Print Exhibition, Grandvill Island, Vancouver 2004 w Kanadzie; na 4º Muestra Internacional de Miniprint de Rosario 2008 w Argentynie; 18-de Internationale Exlibris- en Kleingrafiekwedstrijd Sint-Niklaas 2011 w Holandii.

Równolegle do grafiki warsztatowej autor zajmuje się ilustracją książkową, w której najbliższą jest mu forma klasyczna, jaką są rysunek tuszem i lawowanie (czyli cieniowanie nadające przestrzeni) oraz akwarela – techniki farb wodnych wymagających mistrzowskiej biegłości w operowaniu piórkiem i pędzelkiem.

Na wystawie możemy zobaczyć wybór 80 prac, z ponad dwustu, ilustrujących najnowsze wydanie „Trylogii” autorstwa Henryka Sienkiewicza, przygotowanej przez Dom Wydawniczy Orbis Pictus.

il. Piotr Gojowy, Nocna jazda do Kiejdan

(Wystawa oraz promocja książki odbędą się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Więcej informacji: https://www.bu.umk.pl/tydzien-bibliotek-2019)

Skip to content