Tydzień Mózgu w Młynie

Opublikowano: 16 lutego 2018 r.
Kategorie: Warsztaty

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, 12.03.- 13.03.2018


12 marca w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie zainagurowany „Tydzień Mózgu w Toruniu”. W poniedziałek i wtorek zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych wspólnie z pracownikami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Przedpołudniowe aktywności w poniedziałek są adresowane głównie do uczniów i nauczycieli ze szkół Torunia i regionu (licea, technika). Zgłoszenia grupy można będzie można dokonać poprzez formularz dostępny u dołu strony od 19 lutego br. Liczba uczestników jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wieczorem udział w wykładzie i pokazach może wziąć każdy chętny. Udział jest bezpłatny.

We wtorek – stanowiska pokazowe będą dostępne w godzinach pracy Centrum. Aby móc z nich skorzystać konieczny jest zakup biletu na zwiedzanie.

Poniedziałek, 12 marca 2018 roku

godz. 9:00-10:00 – interaktywne pokazy „Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”

Czym jest ślepota uwagowa? Na czym polegają złudzenia wzrokowe i jak to się dzieje, że im ulegamy? Czy wiesz, jak różne substancje chemiczne oddziałują na mózg? Jak działa podprogowa manipulacja i jak się ją wykorzystuje? Czy na pamięć na naocznych świadków można wpływać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz podczas pokazów interaktywnych przygotowanych na Toruński Tydzień Mózgu. Dowiesz się także, które powszechnie znane mity na temat mózgu są bzdurą i dlaczego oraz to jak się bada emocje za pomocą śledzenia ruchów oczu. Doświadczysz też niezwykłych wrażeń, których dostarcza wirtualna rzeczywistość i przekonasz się, czego można się dzięki niej dowiedzieć o mózgu. Będzie można się dowiedzieć też, co się zmienia w mózgu wskutek chorób psychicznych oraz jak rozwijały się umiejętności językowe w procesie ewolucji człowieka.

godz. 10:00-11:00 – „Gry komputerowe na receptę?” (dr Małgorzata Gut, mgr Katarzyna Mańkowska, dr hab. Jacek Matulewski)

Gry komputerowe i inne nowoczesne technologie to obecnie nie tylko narzędzie rozrywki, ale także bardzo ważny element edukacji czy terapii zaburzeń. Wspierane komputerowo metody treningu poznawczego zyskują na popularności, ale też – jak pokazują badania – dają spektakularne rezultaty w postaci poprawy funkcjonowania pacjentów. Sprzyjają też rozwojowi umiejętności poznawczych u dzieci, szczególnie tych przejawiających problemy w nauce, np. matematyki. Podczas wykładu będzie można przekonać się do czego naukowcy wykorzystują takie nowoczesne metody edukacji i terapii oraz – czego można się dowiedzieć dzięki zastosowaniu ruchów ciała i oczu. 

godz. 11:00-13:00 – cd. pokazów

godz. 18:00-19:00 – wykład „Neurobiologia stresu” (dr hab. n. med. Wiktor Dróżdź)

godz. 19:00-20:00 – interaktywne pokazy „Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”

Wtorek, 13 marca 2018 roku

godz. 9:00-15:00 – interaktywne pokazy „Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”

Interaktywne pokazy przygotowali studenci z Toruńskiego Koła Kognitywistycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Psychologii UMK „Animus”.

 

Formularz zgłoszeniowy na: http://mlynwiedzy.org.pl/tydzien-mozgu-w-mlynie-wiedzy/

[Fot. materiały organizatora]

Skip to content