Ułaskawienie – pokaz i dyskusja z dr Magdaleną Wichrowską

Opublikowano: 27 czerwca 2019 r.
Kategorie: Film

Kino Centrum, Wały gen. Sikorskiego 13, 16.07.2019 (wtorek), godz. 18.00


Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza:

Movie Mówi Project – edycja letnia 2019. Temat: W drodze

Pokaz filmu UŁASKAWIENIE i dyskusja z filmoznawczynią, dr Magdaleną Wichrowską.

Wtorek, 16 LIPCA godz. 18.00

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-B-awzGeQB8

Jeden z najsłynniejszych polskich twórców wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię. Akcja „Ułaskawienia” osadzona jest w powojennej Polsce. Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćsetkilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów.

„Ułaskawienie” to laureat trzech nagród na zeszłorocznym Festiwalu w Gdyni: za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej, najlepszy scenariusz i najlepsze kostiumy.

Dr Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni; autorka książek i artykułów o tematyce filmowej, m.in. „Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989” i „Bydgoszcz Movie”; kierowniczka Zakładu Kultury Audiowizualnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Informacje o cyklu edukacyjnym Movie Mówi Project oraz jego dotychczasowych edycjach pod linkiem:

https://csw.torun.pl/kalendarz/kino/movie-mowi-project/

Skip to content