Wernisaż wystawy „100 prac japońskich kaligrafów”

Opublikowano: 23 października 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Ratusz Staromiejski w Toruniu, 08.11.2019 (czwartek), godz. 19.00


Muzeum Okręgowe w Toruniu od 10 lat współpracuje z japońskimi kaligrafami, zrzeszonymi w z AIACC – Association International Advancement of Calligraphic Cultur. W 2019 roku możemy uczcić tę współpracę oraz setna rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy tegoroczna wystawa prezentująca 100 prac japońskich kaligrafii na stulecie stosunków polsko-japońskich w naszym muzeum  stała się znaczącym wydarzeniem kulturalnym w ramach obchodów tego jubileuszu dwustronnych kontaktów w Polsce.

Wystawa prezentuje dzieła uznanych japońskich Mistrzów kaligrafii, jak i prace, które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to okazja do przybliżenia w wielu aspektach tej ciekawej dla ludzi Zachodu dziedziny sztuki Wschodu – kaligrafii, w tym zwłaszcza specyfiki japońskiej kaligrafii.
Będzie to też kolejny krok do budowy w ramach Muzeum Okręgowego w Toruniu odrębnej kolekcji japońskiej kaligrafii i gromadzenia doświadczeń w tym zakresie, do realizacji warsztatów i innych działań popularyzujących tą dziedzinę sztuki.

Toruń posiada liczne związki z Japonią. Ważną częścią tych związków jest współpraca w sferze kultury, w której od wielu lat i na licznych płaszczyznach aktywnie uczestniczy Muzeum Okręgowe w Toruniu.. A tegoroczna wystawa japońskiej kaligrafii współorganizowana z AIACC jest doskonałym przykładem tej współpracy naszego muzeum, Torunia i Polski z Japonią.
Wystawa pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

100 prac japońskich kaligrafów na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią
Ratusz Staromiejski
Wystawa czynna: 9 listopada 2019 – 5 stycznia 2020
Kurator: Katarzyna Paczuska 

Skip to content