Wernisaż wystawy „Starszyzna naszego świata. Podróże po Azji Szymona Stawskiego”

Opublikowano: 26 marca 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, 29.03.2019 (piątek), godz. 17.00


Szymon (Stafa) Stawski cierpi na „nieuleczalną chorobę”, którą jest pasja podróżowania: „Podróż stała się czymś najważniejszym, moją największą życiową przygodą. Od piętnastu lat ciągle w trasie, planuję coraz to nowe wyprawy. Realizując wszystkie swoje ekspedycje przekroczyłem 110 granic państw rozlokowanych na 6 kontynentach i jestem w drodze po resztę świata”. W 2015 roku w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika prezentowaliśmy plon wyprawy Szymona i jego dwójki przyjaciół, która wiodła przez Amerykę Łacińską śladami Tony’ego Halika. Celem tamtej podróży było prześledzenie zmian, jakie zaszły w życiu i obyczajach rdzennych kultur Ameryki Środkowej i Południowej, od momentu, kiedy odwiedził ich Tony Halik 60 lat temu.

Obecna wystawa prezentuje kolejny już projekt Szymona Stawskiego obejmujący 2,5 letnią wyprawę po Azji. Przemierzając Azję południową dotarł lądem do Tajlandii, po drodze poznając rdzennych mieszkańców Kazachstanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Iranu, Pakistanu, Chin, Indii czy Birmy. Sam autor wystawy tak pisze o swoich przeżyciach: „Moją życiową wędrówkę poświęciłem starym kulturom, dzięki którym odkryłem jego nowy sens. Podczas drogi poznawałem tradycje, wartości moralne i sposoby na życie ostatnich bastionów autentyzmu. Chodzi o ludzi, których mądrość najczęściej przekazywana była za pomocą słowa. Wiedza niesiona z pokolenia na pokolenie, dziś bezpowrotnie odchodząca wraz z ostatnimi potomkami tych miejsc. Dla mnie, jako człowieka całe życie poszukującego nowych horyzontów, była to doskonała nauka, pozwalająca spojrzeć na życie okiem starszyzny naszego świata”. 

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu pełnych osobliwego uroku fotografii Szymona Stawskiego wykonanych podczas podróży po Azji oraz przedmiotów kultury materialnej plemion, z którymi się zetknął.

Wystawa czynna: 30.03.2019-26.05.2019

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka

Skip to content