Wielki Makro Świat – Hiperrealistyczne owady na wystawie Jadwigi i Marka Czarneckich

Opublikowano: 22 marca 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Nauki Młyn Wiedzy, ekspozycja czynna do  19 marca 2020 r.


Fotografia jest doskonałym narzędziem poznawczym. Od czasu jej wynalezienia w 1839 roku przeszła wiele etapów rozwoju znacznie poszerzając swoje możliwości. W zależności od zastosowanych technik i technologii fotografia umożliwiała dokumentowanie i poznawanie otaczającego nas świata, początkowo w postaci czarno-białych obrazów o niepełnym zakresie reprodukcji barw, później już materiałów uczulonych panchromatycznie i na koniec koloru, którego technologia reprodukcji przeszła skomplikowana drogę technik bazujących na podłożu szklanym i żelatynowym, aby w XXI wieku na dobre zmienić swoją analogową naturę na zapis cyfrowy z wykorzystaniem efektu fotoelektrycznego odkrytego przez Alberta Einsteina.

Oprócz rozwoju samego medium i sposobu rejestracji obrazu fotograficznego długą drogę przeszła stosowana w fotografii optyka. Rozwijały się obiektywy służące do badań astronomicznych, teleobiektywy do fotografowania z dużych odległości ,jak i macro i micro służące do penetracji świata niewidocznego gołym okiem.

Możemy obecnie obserwować świat mikro i nanometrów za pomocą zaawansowanych mikroskopów, jak również penetrować świat dostępny w skali makro za pomocą doskonałych obiektywów i aparatów wyposażonych w matryce cyfrowe o olbrzymiej rozdzielczości. I właśnie takie aparaty wyposażone w obiektywy makro i matryce 50 do 80 MPix zainspirowały nas do stworzenia portretów owadów, przedstawianych w skali ponad 20-krotnego powiększenia z olbrzymią rozdzielczością obrazu.  Aby takie fotografie były możliwe do uzyskania została wykorzystana technologia warstwowego wykonania zdjęć owadów ze zmieniającą się płaszczyzną ostrości, a następnie połączenie kilkunastu lub kilkudziesięciu tak wykonanych fotografii w jedną końcową, o zakresie głębi ostrości niemożliwej do uzyskania za pomocą pojedynczego zdjęcia wykonywanego nawet przy bardzo małym otworze przysłony obiektywu.

Tak wykonane fotografie zadziwiają jakością obrazu i jednocześnie odrealniają przedmiot zdjęcia ponieważ wszyscy odczuwamy, że obraz makro zawsze jest częściowo nieostry co wynika z natury fotografii makroskopowej. Oglądając owady tak mocno powiększone i ostre w każdym szczególe zastanawiamy się jak duże są one w rzeczywistości.

Autorzy tym sposobem zapraszają odbiorców i widzów do zabawy w odkrywanie natury i struktur owadów przedstawionych hiperrealistycznie. Na wielu z nich dostrzegamy struktury i kształty, które możemy odnaleźć w wielu produktach współczesnej cywilizacji.

O AUTORACH:

Marek Czarnecki (pomysłodawca projektu, autor zdjęć) artysta fotografik, doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii. Nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Ośmiokrotny laureat brytyjskiej statuetki OSKARA. Zdobywca kilkudziesięciu medali na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Należy do elitarnych organizacji i towarzystw międzynarodowych skupiających wybitnych twórców z całego świata: The Master Photographers Association (UK), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Institute of Professional Photography (UK), Federacji Europejskich Fotografów (Belgia). Znajduje sięw czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie. Laureat Medalu Thorunium przyznanym przez Prezydenta Miasta Torunia oraz Nagrody MarszałkaWojewództwa Kujawsko-Pomorskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. (więcej o artyście na www.marekczarnecki.eu)

Jadwiga Elżbieta Czarnecka (współtwórca zdjęć) artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Głównym obiektem zainteresowań artystki jest natura i detal architektoniczny. Realizuje się również jako projektantka i webdesigner. Prace autorki wystawiane były podczas wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Nagradzana na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Twórczyni kilkunastu albumów fotograficznych. Wiele projektów artystycznych realizuje wspólnie z mężem. 

Skip to content