Wobec Rysunku n°2 – wystawa

Opublikowano: 15 stycznia 2018 r.
Kategorie: Wystawy

Dwór Artusa, 30.01. 2018, g. 18.30 – 16.02.2018


Wystawa jest prezentacją prac, które w szczególny sposób odnoszą się do szerokiego obszaru sztuki, w jaki wpisuje się aktualnie rysunek. Jest również próbą refleksji nad zmianami jakie zaszły w tym obszarze w ciągu ostatnich lat. W tym roku mija bowiem dwadzieścia lat od pierwszego wspólnego pokazu pracowników Zakładu Rysunku zainicjowanego przez prof. Bogdana Chmielewskiego, który objął wówczas funkcję kierownika Zakładu. Wystawa odbyła się również w Toruniu, w roku 1998, pod tym samym tytułem.

W wydawnictwie towarzyszącym wówczas wystawie prof. Krzysztof Cander pisał:

Sztuka zawsze odradzała się w rezultacie odnowionego kontaktu z naturą. Tworzyła nowe wartości w wyniku wnikliwej analizy w dookolnej rzeczywistości. Poszerzenie pola obserwacji o kamerę, mikroskop i teleskop jedynie wyposaża nasze zmysły w narzędzia, daje świadomość istnienia innych przestrzeni, ale nie uwalnia od obowiązku wnikliwej analizy, popartej intelektualną refleksją i wrażliwą intuicją. Bez takiej analizy trudno marzyć i jakichkolwiek nowych i rzeczywiście twórczych syntezach, o nowatorskiej kreacji.

Zmiany jakie nastąpiły w obszarze sztuki od tego czasu: ogromny rozwój technologiczny tak chętnie wykorzystywany przez artystów, nieograniczone możliwości komunikacji w tzw. sieci czy swobodny dostęp do wszelkich narzędzi, choć rozszerzyły niebotycznie warsztat twórczy, wciąż pozostają tylko jednym z elementów w procesie kreacji. Potwierdzają tym samym celność spostrzeżeń prof. K. Candera zawartych w tekście sprzed lat.

Stając „wobec rysunku” z bagażem dwudziestoletnich doświadczeń, artyści wciąż próbują na nowo definiować naszą rzeczywistość, penetrować i dookreślać jej obszar w kontekście własnych możliwości. Wciąż na nowo i wciąż z entuzjazmem odkrywcy.

Artystki i artyści biorący udział w tegorocznej edycji wystawy Wobec Rysunku n°2 związani są z Zakładem Rysunku funkcjonującym od lat na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego UMK. Wśród nich znaleźli się zarówno prowadzący zajęcia, jak i doktoranci oraz zaproszeni studenci i absolwenci.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30.01.2018 (wtorek) godz. 18:30. Wystawa czynna do 16 lutego 2018 r., od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10:00-18:00 oraz podczas imprez.

[fot. materiały organizatora]

Skip to content