Sztuka w Artusie | Mona Lisa

Opublikowano: 18 maja 2021 r.

Data i czas
26 maja 2021 r. (środa)
18:30–20:00

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Mapa niedostępna

Najbliższa Sztuka w Artusie odsłoni przed nami tajemnice skrywane w dziele Leonarda da Vinci – Mona Lisie.
Jej tajemniczy uśmiech od wieków był obiektem zainteresowania wielu badaczy, a sam obraz został wybrany przez Was, jako temat wykładu w ogłoszonym przez nas głosowaniu internetowym.
Mona Lisa – tak naprawdę nazywała się Lisa Gherardini i była żoną Franceso del Giocondo, który zamówił portret u wziętego ekscentrycznego geniusza, jakim był Leonardo da Vinci. Historia jego powstania skrzy się od zwrotów akcji, zawiłości i niedomówień. Jedno jest jednak pewne – to arcydzieło bezustannie fascynuje, intryguje i wciąż jest nie do końca rozwiązaną tajemnicą.
Podczas naszego wykładu postaramy się nie tylko wyjaśnić fenomen obrazu, poznać jego historię, odczytać ikonografię, ale opowiemy także o najsłynniejszej kradzieży malowidła, która miała miejsce w 1911 roku. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania, jakie zawsze pojawiają się przy okazji analizowania tego malowidła:
📍 Czy rzeczywiście Leonardo ukrył w tym obrazie jakieś sekretne treści?
📍 Co w istocie kryje się za najsłynniejszym uśmiechem świata i czy w rzeczywistości Leonardo sportretował tu siebie?
Przekonacie się o tym już 26 maja w Sali Wielkiej, a także na artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkania będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło.
Wykład tradycyjnie poprowadzi dla Was Łukasz Wudarski – historyk i popularyzator sztuki, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa
❗ Wydarzenie odbędzie się w zależności od aktualnych zasad dostępu do instytucji kultury – tylko w formie online lub hybrydowo (z udziałem publiczności). O zmianach będziemy informować na bieżąco ❗
Skip to content