143 TSF – HISTORIE ZNIKANIA i „miejska autostrada”

Opublikowano: 24 marca 2022 r.

Data i czas
2 kwietnia 2022 r. (sobota)
11:00–12:30

Kategorie
Spotkania

Mapa niedostępna

143. spacer TSF – HISTORIE ZNIKANIA i „miejska autostrada”
Zapraszamy na 143. Toruński Spacer Fotograficzny, który zaplanowała i poprowadzi Katarzyna Kluczwajd. Fotografie z pleneru zasilą kolejną konferencję naukową i publikację z cyklu „Zabytki młodszego pokolenia”.
Toruń zmienia się, zmienia – modernizuje i znika… „Miejskie autostrady” tną żywą tkankę miasta, przestrzenie wspólne ranią i dzielą ekrany akustyczne, wytyczające wąwozy nowych ścieżek.
Giną prusko-murowe domy i stare kamienice, które znalazły się na trasie wielkich drogowych inwestycji, miejsca do mieszkania i miejsca pracy, warsztatów i sklepów. Wraz z wieloma z nich odchodzą w niebyt duchy miejsc ważne dla okolicznych mieszkańców, ważne dla pejzażu kulturowego miasta. Znikają szajerki, gołębniki. Pod naporem betonu i asfaltu ginie zieleń. Wille w ogrodach, te ocalałe, teraz będą willami „ulicznymi” – nieomal przy skraju wielopasmowej trasy staromostowej. Szosa Chełmińska na kolejnym odcinku staje się „miejską autostradą”.
W miejscu zabudowy dawnej fabryki samochodów braci Cierpiałkowskich powstaje biurowiec. Część posesji kultowej restauracji-ogrodu Park Wiktorii, zamkniętej i rozebranej jeszcze w 1938 roku, zajął biurowiec GC Skwer. Nie ma prusko-murowego domu Ignacego Kowalskiego i jego składu rowerów rodem z pocz. XX w., czynnego do końca lat 30. XX w. (wówczas Bronisław Kowalski, Szosa Chełmińska 78). Zdewastowany dom prusko-murowy (ul. PCK 30), w którym mieszkała Helena Grossówna, przyszła gwiazda polskiego kina, ma być przeniesiony – ale ducha miejsca nie da się translokować… Wciąż stoi jeszcze Uniwersam, pierwszy PRL-owski dom towarowy wybudowany od podstaw – zrujnowany.
Zbiórka: godz. 11.00, pl. Naczelnej Organizacji Technicznej (czyli w okolicy pomnika Kargula i Pawlaka nieopodal Cinema City)
Powędrujemy Szosą Chełmińską – trasą znikania / budowy, dalej ulicami Podgórną, Piaskową, Kilińskiego (pruski mur) – do ul. PCK (dom Grossówny), ul. Bartosza Głowackiego do ul. Wiązowej.Tu finał spacerowej historii znikania – w miejscu, gdzie do 2019 roku trwał pomnikowy wiąz (pomnik przyrody); gdzie do lutego tego roku pod nr. 5 pracowała piekarnia – kiedyś Jana Pyszory, od co najmniej 1908 roku (rachunek za gaz wyższy o 400%…).
Fot. fragment pocztówki, restauracja-ogród Bürggarten, Szosa Chełmińska 16, obieg 1907 r. (z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów).
PS: Po plenerze dla chętnych after towarzyski w hard-rock pubie Pamela (ul. Legionów 36).
Skip to content