20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze

Opublikowano: 2 czerwca 2022 r.

Data i czas
28 czerwca 2022 r. (wtorek) – 3 lipca 2022 r. (niedziela)
Całodniowe

Kategorie
FestiwaleFilm

Mapa niedostępna

„Ojciec chrzestny” motywem przewodnim 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Jedna z najważniejszych trylogii w historii kina powraca na wielki ekran. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze celebruje w tym roku 50. rocznicę „Ojca chrzestnego”, epopei w trzech częściach, która wyznacza motyw przewodni tegorocznej edycji.

O tym filmie napisano i powiedziano już chyba wszystko. I nic dziwnego, bo to epokowe osiągnięcie kina, które zespoliło ze sobą artyzm najwyższej próby z popularnym, popkulturowym tematem. Coppola nadał filmowi gatunkowemu wymiar artystyczny. Data premiery wyznacza początek złotego wieku w twórczości reżysera, a dla Ala Pacino, Roberta Duvalla czy Jamesa Caana obraz stał się trampoliną na szczyt Hollywood. Partnerują im najwybitniejsi twórcy kina m.in.: Marlon Brando, który za swoją rolę otrzymał Oscara, Diane Keaton czy Robert de Niro. Nic dziwnego, że Stanley Kubrick powiedział, że jego zdaniem to najlepszy film w historii kina i z najlepszą obsadą.

Na pytanie: „Jaki jest Twój ulubiony film?”, odpowiadam niezmiennie od lat: „Ojciec chrzestny” — mówi dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska. Kocham ten film, odkąd zobaczyłam go po raz pierwszy, będąc nastolatką. Dziś dorosło już nowe pokolenie widzów, którzy nie mieli szansy obejrzeć na wielkim ekranie trylogii Francisa Forda Coppoli. W Toruniu dostaną taką możliwość — dodaje.

MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze będzie w tym roku celebrować 50. rocznicę powstania arcydzieła, któremu hołd oddano na tegorocznej edycji Oscarów i na festiwalu w Cannes. W Toruniu pokażemy wszystkie trzy części epopei Coppoli, z kultową muzyką Nino Roty w tle. I choć trylogia to gratka sama w sobie, Tofifest zapewni swoim widzom jeszcze więcej wrażeń poprzez pokaz zmontowanej na nowo trzeciej części filmu. Reżyserska wersja zatytułowana „The Godfather Coda. The Death of Michael Corleone” to świeże spojrzenie reżysera na jedno ze swoich największych osiągnięć.

20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze odbędzie się od 28 czerwca do 3 lipca 2022 roku, jak zawsze w Toruniu, który w tym roku świętuje 25-lecie wpisania Zespołu Staromiejskiego na listę UNESCO. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi.

20. edycja festiwalu w swojej formule pozostanie hybrydowa. W swojej stacjonarnej odsłonie zapraszamy widzów do oglądania filmów, nie tylko w salach kinowych w CKK Jordanki, Cinema City i Kinie Centrum, ale również na pokazy kina plenerowego na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz w Ruinach Zamku Krzyżackiego.

Sprzedaż karnetów festiwalowych na część stacjonarną ruszy już 10 czerwca 2022 i jak zawsze będzie można je zdobyć poprzez stronę bilety.tofifest.pl.

Widzów z całej Polski zapraszamy do obecności na festiwalu w formule online, w której projekcje będą się odbywały od 30 czerwca do 11 lipca 2021 roku nieprzerwanie. Zaproponowane widzom tytuły na festiwalowej platformie online, dostępne będą przez cały okres trwania festiwalu.

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie jak zawsze na tofifest.pl.

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A., PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o.o., Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Studio Podłóg Ablux.

Skip to content