39. Świętojański Festiwal Organowy – Koncert inauguracyjny

Opublikowano: 10 lipca 2024 r.

Data i czas
19 lipca 2024 r. (piątek)
20:00–22:00

Lokalizacja
Koniec Świata (Podmurna 4)

Kategorie
KoncertyPolecane

Wczytuję mapę...

Bezprecedensowa współpraca Świętojańskiego Festiwalu Organowego z Energa Camerimage Festival owocuje w tym roku dla Państwa prawdziwą gratką na najwyższym poziomie artystycznym!

Już 𝟭𝟵 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟮𝟬:𝟬𝟬 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojańskiego Festiwalu Organowego będą Państwo świadkami KINO-KONCERTU – improwizacji do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.

Ten niecodzienny zabieg artystyczny ma na celu podkreślenie uniwersalności muzyki organowej, ale także kunsztu wykonawcy, którego zadaniem jest oddanie w dźwiękach i barwach emocji wywoływanych w słuchaczach przez obraz. Zabieg o tyle trudny, że wymaga od organisty biegłości w tworzeniu muzyki na żywo oraz  otwartego umysłu niezbędnego do konwertowania obrazu na dźwięk.

Podczas koncertu w kilku miejscach kościoła zostaną rozstawione ekrany, na których będą Państwo mogli nie tylko oglądać film, ale także widzieć wykonawcę. Zaprezentowany zostanie obraz pt. „𝗧𝗵𝗲 𝗕𝗼𝗮𝘁” („Łódka”) w reżyserii i do scenariusza Edwarda F. Cline’a i Bustera Keatona z 1921 roku, z Busterem Keatonem w roli głównej.

Obok projekcji filmu w programie koncertu znajdzie się literatura organowa wybitnych twórców, takich jak Julius Reubke czy Olivier Latry, odznaczająca się bardzo wysokim poziomem trudności wykonawczej.

WSTĘP WOLNY!

Link do wydarzenia: https://facebook.com/events/s/koncert-inauguracyjny-39-swiet/771784855067850/

Skip to content