9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Kinie Centrum w Toruniu

Opublikowano: 22 września 2022 r.

Data i czas
24 września 2022 r. (sobota) – 25 września 2022 r. (niedziela)
12:00–20:30

Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
FestiwaleFilm

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Kino Centrum zaprasza!
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Kinie Centrum w Toruniu
24-25.09 / 1.10.2022
Program:
Sobota 24.09.2022
12:00 – „Najlepsze urodziny Królika Karola”, reż. Michael Ekbladh, animacja, Niemcy, Niderlandy, Szwecja, 2021, dubbing, 74 min. Wiek: 4+
14:00 – „Szkoła magicznych zwierząt”, reż. Gregor Schnitzler, aktorski, Niemcy, Austria, 2021, dubbing, 89 min. Wiek: 6+
16:00 – „Za duży na bajki”, reż. Kristoffer Rus, aktorski, Polska, 2022, oryginalna wersja językowa, 103 min. Wiek: 9+
Niedziela 25.09.2022
12:00 – „Przytul mnie: Poszukiwacze miodu”, reż. Anna Błaszczyk, animacja, Polska, Chiny, 2022, dubbing, 70 min. Wiek: 5+
14:00 – „Mecz o wszystko”, reż. Camiel Schouwenaar, aktorski, Niderlandy, Niemcy, 2022, lektor, 90 min. Wiek: 9+
16:00 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica skorpiona”, reż. Tina Mackic, aktorski, Szwecja, 2022, dubbing, 83 min. Wiek: 6+
Sobota 1.10.2022
12:00 – „Yuku i magiczny kwiat”, reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck, animacja, Belgia, Francja, 2022, dubbing, 65 min. Wiek: 5+
14:00 – „Lato, kiedy nauczyłam się latać”, reż. Radivoje Andrić, aktorski, Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja, 2022, dubbing, 85 min. Wiek: 9+
16:00 – „Głowa pełna Ciebie”, reż. Caroline Cowan, aktorski, Szwecja, 2021, lektor, 82 min. Wiek: 9+
18:00 – „Detektyw Bruno”, reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, aktorski, Polska, 2022,oryginalna wersja językowa, 109 min. Wiek: 6+
Wszystkie bilety w cenie 14 zł.
Link do rezerwacji elektronicznej:
https://goout.net/pl/mff-kino-dzieci-2022-torun/szlyweu/
—————————————————
O filmach:
NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
reż. Michael Ekbladh, animacja, Niemcy, Niderlandy, Szwecja, 2021, dubbing, 74 min. Wiek: 4+
Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola – wreszcie kończy pięć lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania. Czy przyjęcie odbędzie się zgodnie z planem?
Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi, co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu. Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego ogonem psa przeradza się w wielką przygodę, podczas której spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny!
—————————————————
SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT
reż. Gregor Schnitzler, aktorski, Niemcy, Austria, 2021, dubbing, 89 min. Wiek: 6+
Szkoła, do której trafia Ida, jest niezwykłym miejscem. Można w niej spotkać magiczne zwierzęta, które stają się towarzyszami dzieci. Co wyniknie ze spotkania dziewczynki z lisem Rabbatem?
Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej. Bez przyjaciół – także tych zwierzęcych – nie rozwiązałaby zagadki, a ustalenie winnego w pojedynkę byłoby czarną magią!
—————————————————
ZA DUŻY NA BAJKI
reż. Kristoffer Rus, aktorski, Polska, 2022, oryginalna wersja językowa, 103 min. Wiek: 9+
Dietetyczne kluski, jazda na rowerze wokół boiska, wnoszenie po schodach donic z palmami… to tylko część diabelskiego planu nieobliczalnej ciotki Mariolki, która bierze nieporadnego życiowo Waldka pod swoją opiekę na czas nieobecności jego mamy. Nastolatek jest tak zmęczony nowymi obowiązkami, że cały jego dotychczasowy świat ukochanych gier komputerowych schodzi na dalszy plan. W dodatku tajemniczy gracz Mrówa, który ma dołączyć do drużyny, okazuje się – o zgrozo! – DZIEWCZYNĄ. Na szczęście wymarzoną… Jakby tego było mało, mama wciąż traktuje go jak małego chłopca i skrywa pewien sekret… Ale Waldek już dawno dorósł i widzi, że w życiu – tak jak i w grze – raz się przegrywa, a raz wygrywa. Najważniejsze jednak: „robić coś trzeba, a nie nic nie robić!”.
—————————————————
PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
reż. Anna Błaszczyk, animacja, Polska, Chiny, 2022, dubbing, 70 min. Wiek: 5+
Mały Miś marzy o urodzinowym miodowym torcie. Niestety, Tatuś Miś nie może spełnić życzenia – wszystkie ule w lesie są już puste! Trzeba wyruszyć do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta.
Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki z zapasami złotego przysmaku. Nic nie uchowało się także w owadzich kryjówkach. Po podsłuchaniu rozmowy pszczół Mały Miś wie, że mnóstwo miodu znajdzie w tajemniczej Złotej Krainie, na skraju lasu. Choć jego tata najchętniej zostałby w jaskini i uciął sobie drzemkę, niedźwiadek przekonuje go do wspólnego ruszenia ku przygodzie. To ma być jego pierwsza w życiu dłuższa wycieczka, dzięki której udowodni, że jest samodzielny i odważny! Animacja powstała na podstawie książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.
—————————————————
MECZ O WSZYSTKO
reż. Camiel Schouwenaar, aktorski, Niderlandy, Niemcy, 2022, lektor, 90 min. Wiek: 9+
Dylan wraz z przyjacielem Youssefem przygotowuje się do turnieju piłki nożnej – nic innego się dla niego nie liczy. Jego treningi przerywa nieszczęśliwy wypadek. Czy chłopiec wróci na boisko i sięgnie po wymarzony puchar?
Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.
—————————————————
BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI: TAJEMNICA SKORPIONA
reż. Tina Mackic, aktorski, Szwecja, 2022, dubbing, 83 min. Wiek: 6+
Miasteczko Valleby za kilka dni obchodzi 500. urodziny! Świętowanie może jednak przerwać złodziej, którego znakiem rozpoznawczym jest… skorpion. Czy młodzi detektywi, Lasse i Maja, wpadną na jego trop i uratują imprezę?
Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych. Nie wykluczają nawet, że winny może być ksiądz – w końcu to na kościelnej wieży znaleziono poszlaki. W śledztwie pomagają im policjant i emerytowana złodziejka, Lillie, która mieszka w domu spokojnej starości.
—————————————————
YUKU I MAGICZNY KWIAT
reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck, animacja, Belgia, Francja, 2022, dubbing, 65 min. Wiek: 5+
Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!
Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca, można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach. Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny jak go malują!
—————————————————
LATO, KIEDY NAUCZYŁAM SIĘ LATAĆ
reż. Radivoje Andrić, aktorski, Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja, 2022, dubbing, 85 min. Wiek: 9+
Dwunastoletnia Sofija miała jechać na obóz ze swoimi przyjaciółmi. Babcia zabiera ją do Chorwacji – mieszka tam jej siostra, której bardzo długo nie widziała. Czy te wakacje da się jeszcze uratować?
Pierwszy pocałunek, znalezienie przyjaciół i zrobienie czegoś, co będzie można wspominać przez wiele lat – Sofija ma ambitne plany na najbliższe miesiące. Pobyt na wyspie Hvar z początku nie zapowiada się jednak jak przygoda. Ostatecznie babcia wpycha w nią kanapki i smaruje kremem do opalania, robiąc wstyd przed innymi. Na domiar złego trudno tu o dostęp do internetu! Dwunastolatka na długo nie zapomni jednak tych wakacji z innego powodu. Gdy dowie się o istnieniu niewidzianego wcześniej kuzyna, a na jaw wyjdą tajemnice rodzinne, Sofija zrozumie tego lata, jak ważne jest poznać swoich bliskich… bliżej. To pełna humoru, międzypokoleniowa historia skąpana w chorwackim słońcu.
—————————————————
GŁOWA PEŁNA CIEBIE
reż. Caroline Cowan, aktorski, Szwecja, 2021, lektor, 82 min. Wiek: 9+
Adam przeprowadza się wraz z rodziną do Göteborga. W nowej klasie chłopiec spotyka Ewę, z którą zaczyna łączyć go coś więcej niż przyjaźń. Czy ich relacja przetrwa dużą próbę?
Nie tak łatwo powiedzieć, kiedy ludzie się w sobie zakochują. Nie wiadomo, czy świadczy o tym szybsze bicie serca, a może chęć spędzania każdej wolnej chwili z tą jedyną osobą. Jak połapać się w tych wszystkich uczuciach? To pytanie, na które spróbuje odpowiedzieć Adam. Chłopiec od razu czuje miętę do Ewy. Dziewczyna uczy go grać w piłkę nożną i razem wyczekują wspólnej wycieczki. Sprawy zaczynają się jednak komplikować, gdy z własnoręcznie uszytym sercem odwiedza go Molly – pierwsza dziewczyna. „Głowa pełna ciebie” to opowieść o dylematach towarzyszących szkolnym zauroczeniom, motylom w brzuchu i przyjaźniach, które stają się czymś więcej.
—————————————————
DETEKTYW BRUNO
reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, aktorski, Polska, 2022, oryginalna wersja językowa, 109 min. Wiek: 6+
Detektyw potrafiący rozwiązać każdą zagadkę i chłopiec poszukujący skarbu oznaczają jedno – wspaniałą przygodę! Nawet, jeśli detektyw okaże się… jedynie serialowym aktorem.
Dociekliwy i spostrzegawczy Oskar uwielbia serial o detektywie Brunie i chciałby być taki jak on. Gdy na swoje ósme urodziny dostaje tajemniczą wskazówkę o prezencie od rodziców, wie, że musi wymknąć się z rodzinnego domu dziecka. Tylko jedna osoba może mu pomóc w rozwiązaniu zagadki – niezastąpiony detektyw Bruno! Jest tylko mały problem: zadufany w sobie aktor Bruno Księski nie przepada za dziećmi. Czy Oskarowi uda się wciągnąć swojego idola w ekscytującą grę miejską i wspólnie z nim rozwikłać tajemnicę? I czy wiara chłopca w niezastąpionego detektywa wywróci do góry nogami życie aktora.
Skip to content