Archeologia Doliny Śmierci – materialne ślady masowej zbrodni z stycznia 1945 roku pod Chojnicami

Opublikowano: 18 marca 2022 r.

Data i czas
24 marca 2022 r. (czwartek)
17:00–18:30

Lokalizacja
Muzeum Historii Torunia (Łazienna 16)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Tajemnice toruńskich historii”:
„Archeologia Doliny Śmierci – materialne ślady masowej zbrodni z końca stycznia 1945 roku pod Chojnicami”
Dawid Kobiałka, Tomasz Jankowski, Dariusz Burczyk, Mikołaj Kostyrko, Daniel Nita, Joanna Rennwanz, Zbigniew Celka, Marta Rychtarska, Zuzanna Kowalczyk, Iwona Hildebrandt-Radke, Przemysław Zientkowski, Daniel Frymark
W okresie od grudnia 1944 roku do stycznia 1945 roku funkcjonariusze III Rzeszy intensywnie wyłapywali mieszkańców Torunia, Grudziądza oraz okolicznych miejscowości – wśród nich byli przede wszystkim członkowie polskiego podziemia. Zatrzymane osoby przetransportowano do więzienia Gestapo w Bydgoszczy, które ewakuowano 21 stycznia 1945 roku w związku ze zbliżającym się frontem. Jedna z kolumn składająca się z kilkuset Polaków trafiła do Chojnic, po czym wszelki ślad po niej zaginął.
Jak przypuszczano, więźniów doprowadzono do tzw. Doliny Śmierci, tam ich zamordowano a ciała następnie spalono w celu zatuszowania śladów zbrodni. Celem wystąpienia jest omówienie okoliczności, które pozwoliły na odnalezienie miejsca kaźni w 2020 roku oraz zaprezentowanie wyników prac ekshumacyjnych z 2021 roku – pozwoliły one na ujawnienie niemalże tony spalonych szczątków ludzkich. Na podstawie obrączek udało się dokonać pierwszych imiennych identyfikacji ofiar, które oddały życie za Ojczyznę pod Chojnicami pod koniec stycznia 1945 roku. Prelekcję wygłosi kierownik zespołu dr Dawid Kobiałka.
Badania prowadzone były przez
Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Pion Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku
Wstęp na spotkanie bezpłatny.
Podziękowania:
Badania w 2020 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo prace wspierał także Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Urząd Miasta Chojnice.
Z kolei badania w 2021 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo prace wspierał także Urząd Miasta Chojnice.
Skip to content