Architekci Powietrza – Luminarium Albesila
Opublikowano: 9 lipca 2021 r. Data i czas
16 lipca 2021 r. (piątek) – 25 lipca 2021 r. (niedziela)
13:00–23:30
Lokalizacja
Plac Rapackiego (Plac Rapackiego)
Kategorie
Artykuły
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Od 16 lipca mieszkańcy Torunia i odwiedzający miasto turyści będą mogli wejść do wnętrza monumentalnej, pneumatycznej konstrukcji – Luminarium Albesila. Ta niezwykła, powietrzna rzeźba, to połączenie osiągnięć inżynieryjnych i wizji artystycznej brytyjskiej grupy Architects of Air, która działa już od ponad 20 lat. Razem ze swoimi instalacjami architekci odwiedzili już przeszło 40 krajów na 5 kontynentach, z powodzeniem prezentując swoje niesamowite dzieła. Prezentacja samym centrum grodu Kopernika – na Placu Rapackiego – będzie jedyną okazją w Polsce, żeby wejść do luminarium, które dostępne będzie dla publiczności aż przez 10 dni.
Rozpoczął się lipiec, miesiąc pełen słońca, a razem z nim Toruń wypełniły wydarzenia kulturalne. Jednym z nich będzie wizjonerska instalacja Luminarium Albesila, mająca 3 metry wysokości, 45 metrów długości i niemal 1000m2 powierzchni! Konstrukcja napełniana sprężonym powietrzem będzie składała się z 27 kolorowych kopuł połączonych wijącymi się w różne strony barwnymi korytarzami. Zwiedzana od wewnątrz instalacja z pewnością wzbudzi w widzach zachwyt nad efemerycznym pięknem światła. Promienie słońca przepuszczane przez półprzezroczyste części Luminarium zaskoczą odwiedzających swoją kolorystyką, a towarzysząca muzyka będzie oddziaływać na ich zmysły. Zwiedzający poruszać się będą po labiryncie przypominającym świetlne groty i jaskinie. Całość stworzy niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości.
„Luminarium jest barwną syntezą nauki i sztuki. Dodatkowo sklepienia tej niezwykłej powietrznej rzeźby ozdobione są ornamentami, które rzucają na ściany i podłoże piękne, orientalne wzory. Niektóre z nich są inspirowane symbolami zaczerpniętymi z kultury Bliskiego Wschodu, a inne przypominają pnie drzew. Instalacja zaprojektowana jest w taki sposób, aby zachwycić gości, którzy napotkają wewnątrz tej nowoczesnej konstrukcji czarujące i zaskakujące widoki. Jednym z nich jest mieszczący się w głównej kopule misterny splot przypominający neonowe szwy, który wizualizuje konstelację gwiazd wijącą się spiralnie ku niebu. Cała kunsztowna konstrukcja mimo swojej wielkości sprawia wrażenie lekkiej i estetycznej. Na gości Luminarium czekają niezwykłe doznania artystyczne – warto skorzystać z tej jedynej w Polsce okazji i zajrzeć do środka” – Krystian Kubjaczyk, Toruńska Agenda Kulturalna.
Najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia
- Uczestnicy wydarzenia poruszają się po instalacji na boso lub w skarpetkach – buty należy pozostawić w specjalnie wydzielonej strefie przed wejściem na teren instalacji. Uczestnicy pozostawiają obuwie na własną odpowiedzialność. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione obuwie.
- Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim oraz o kulach ortopedycznych lub o lasce. Osoby niepełnosprawne korzystające z przyrządów pomagających w przemieszczaniu się mogą wejść na teren instalacji po uprzednim oczyszczeniu opon wózka z drobnych kamieni oraz zabezpieczeniu końcówek kul ortopedycznych lub laski za pomocą gumowych końcówek.
- UWAGA! Ze względu na warunki panujące wewnątrz instalacji (zamknięta przestrzeń, ciśnienie oraz podwyższona temperatura powietrza) osoby cierpiące na klaustrofobię, choroby układu oddechowego oraz układu krążenia mogą odczuwać dyskomfort. Osoby, których stan zdrowia może ulec pogorszeniu w związku z przebywaniem przez dłuższy czas wewnątrz instalacji wchodzą na teren instalacji na własną odpowiedzialność.
- Organizator nie stawia ograniczeń wiekowych dla uczestników wydarzenia, jednakże zastrzega, że dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu tylko pod opieką osoby dorosłej.
- Na terenie instalacji obowiązują następujące zakazy:
- zmiany trasy przejścia wyznaczonej przez organizatora wydarzenia,
- pozostawiania jakichkolwiek przedmiotów i śmieci na podłodze instalacji,
- wprowadzania i wnoszenia zwierząt,
- używania głośników do emitowania muzyki,
- używania laserów,
- palenia tytoniu, używania otwartego ognia oraz e-papierosów,
- wnoszenia i spożywania artykułów spożywczych i napojów,
- wnoszenia broni palnej, broni białej oraz ostrych przedmiotów,
- wnoszenia petard, materiałów łatwopalnych oraz innych przedmiotów niebezpiecznych,
- biegania, skakania oraz odbijania się od powierzchni instalacji,
- zasłaniania otworów wentylacyjnych w powierzchni instalacji,
- próby uszkodzenia powierzchni instalacji rozmawiania przez telefony komórkowe na terenie instalacji.
- Wszyscy uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących rygorów, wytycznych i nakazów Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas pandemii, a także do bezwzględnego przestrzegania zaleceń obsługi instalacji związanych z kwestiami bezpieczeństwa i porządku. Aktualne wytyczne sanitarne dotyczące organizacji i przebiegu wydarzeń kulturalnych dostępne są w zakładce koronawirus na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
- Uczestnicy przebywający na terenie instalacji zobowiązani są do skutecznego zakrywania ust i nosa maseczką przez cały czas przebywania na terenie wydarzenia.