Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami

Opublikowano: 20 stycznia 2020 r.

Data i czas
23 stycznia 2020 r. (czwartek)
18:00–19:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

W czwartek, 23 stycznia, zapraszamy na prelekcję „Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami”. Naszym gościem będzie Piotr Potępa, geofizyk, fotograf, autor bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

– Fotografia astrokrajobrazowa jest pomostem pomiędzy klasyczną astrofotografią i astronomią a fotografią krajobrazową – mówi Piotr Potępa. – To bardziej romantyczne spojrzenie na niebo nad naszymi głowami. Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej opowiem o narodzinach pasji, jaką jest dla mnie fotografowanie nocnego nieba. Wskażę zjawiska, które możemy oglądać w mieście oraz takie, których obserwacja jest możliwa odbywa z dala od miejskich świateł. Omówię również podstawowe techniki wykorzystywane obecnie w fotografii astropejzażowej.

Piotr Potępa – współpracownik najstarszego polskiego czasopisma poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej „Urania – Postępy Astronomii”. Gość Radiowej Szkoły Astrofotografii w audycji Radio Planet i Komet w Radiu PiK. Laureat konkursów astrofotograficznych. Współorganizator warsztatów astrofotografii „Szlakiem gwiazd”.

Jego największą pasją jest fotografia astrokrajobrazowa, za pomocą której stara się pokazywać piękno nocnego nieba. Na zdjęciach uwiecznia głównie gwiazdy, planety i Księżyc. Stara się tym samym przypomnieć, że ciała niebieskie towarzyszą człowiekowi od zawsze, wyznaczając rytm jego życia. Swoją pasją zaraża innych, ukazując to, czego zazwyczaj nie zauważamy w pośpiechu, pochłonięci codziennymi sprawami.

Organizatorzy: Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Książnica Kopernikańska w Toruniu

Skip to content