Atrakcje Książnicy Kopernikańskiej

Opublikowano: 3 grudnia 2019 r.

Data i czas
5 grudnia 2019 r. (czwartek)
16:30–19:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
InneSpotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Żeglarskie opowieści, upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej oraz warsztaty tworzenia wieńca adwentowego – to trzy atrakcje przygotowane przez Książnicę Kopernikańską, które już niedługo – 5 grudnia.

Mediateka (ul. Raszei 1): Opowieści pod żaglami. Spotkanie z Cezarym Czyżewskim

Cezary Czyżewski – bydgoszczanin, podróżnik, miłośnik fantastyki, żeglarz i przewodnik turystyczny. Mówi, że „woda jest nieobliczalna, a natura potrafi sprawić niespodzianki. Na morzu bowiem nic dwa razy się nie zdarza”. Gdy nie żegluje, pisze – jest autorem dwóch powieści („Alazza” i „Mgły przeszłości”) i kilku opowiadań. W swoim czasie grał dużo w RPG-i i namiętnie uczestniczył w zlotach fanów (do dzisiaj przechowuje worek z identyfikatorami z rozmaitych konwentów; ma ich ok. 60!).  Cezary Czyżewski będzie gościem mediateki przy ul. Raszei 1. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji.

Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8): Wieczór Toruński — Toruńskie upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej 

Kolejny Wieczór Toruński poświęcimy polskim kobietom-żołnierzom. Zapraszamy o godz. 18. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8, jest bezpłatny. O pamięć kobiet-żołnierzy zadbała Elżbieta Zawacka, założycielka toruńskiej fundacji (która po śmierci pani generał została nazwana Jej imieniem). To ona – jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku – rozpoczęła gromadzenie materiałów. Jej pierwszymi współpracowniczkami były wówczas: Helena Augustowska, Adela Dejewska, Aniela Gliniak, Barbara Skrobacka oraz Janina Mahrburg. Wspomniana fundacja powstała w 1990 r. Wśród jej założycieli, oprócz Elżbiety Zawackiej, byli: prof. Stanisław Salmonowicz i Grzegorz Górski. Pierwszą ważną publikacją był „Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939-1945”, dzięki któremu wiele Polek walczących o Niepodległą wyszło z cienia. Warto wspomnieć choćby postaci kobiet-żołnierzy związanych z Toruniem: Halinę Krzeszowską, Hannę Paszkowską czy Irenę Jagielską. Fundacja przywróciła pamięć o wielu dzielnych kobietach, jednak większość z nich nadal pozostaje bezimienna. Następcy gen. Zawackiej pracowicie dokumentują poświęcenie Polek w czasie II wojny światowej, i to zarówno tych z Armii Krajowej, jak też z wojskowych organizacji konspiracyjnych oraz kobiet-żołnierzy z Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet – walczących zarówno w kraju, na Zachodzie, jak i na Wschodzie. O pracy Fundacji opowie Prezes Zarządu Dorota Zawacka-Wakarecy, natomiast Anna Rojewska wygłosi wykład o Wojskowej Służbie Kobiet. Obecny będzie również Jan Wyrowiński, Prezes Rady Fundacji. Organizatorzy wieczoru: Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu. Więcej informacji.

Biblioteka (ul. Fałata 35): Zróbmy wieniec adwentowy 

Rozpoczął się adwent, zaczynamy dekorować domy i przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia. W czwartek, 5 grudnia, zapraszamy na warsztaty przygotowane przez toruński Klub Kreatywnych „Katarzynki”. Razem zrobimy wieniec z papierowego talerzyka, wykorzystując naturalne materiały, takie jak gałązki i szyszki. Zajęcia odbędą się w bibliotece przy ul. Fałata 35. Początek o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji.

Skip to content