Beethoven i Stradivarius
Opublikowano: 28 stycznia 2020 r. Data i czas
22 lutego 2020 r. (sobota)
18:00–20:00
Lokalizacja
CKK Jordanki (al. Solidarności 1–3)
Kategorie
Koncerty
Organizator
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Bilety na koncert są w sprzedaży:
w kasie CKK Jordanki oraz na stronie:
Bilety dostępne w ramach Abonament LUTY 2020 oraz Vouchera- biletu prezentowego
Bohaterem tego koncertu bez wątpienia będą skrzypce. I to skrzypce niezwykłe, bowiem Janusz Wawrowski, solista koncertu, gra na Stradivariusie z 1685 roku. Dzieł Stradivariusa nie można porównać z żadnym innym instrumentem. Ich brzmienie jest wyjątkowe. Ale pełne walory może z nich wydobyć wyłącznie wytrawny muzyk, którym z pewnością jest Janusz Wawrowski.
W programie:
L. van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
A. Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z nowego świata” op. 95
Wystąpią:
Janusz Wawrowski– skrzypce Stradivariusa
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Rodek – dyrygent
Wojciech Pławner – asystent dyrygenta
Janusz Wawrowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Dziś określa się go mianem jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się jako wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje jako solista w największych salach w Polsce, ale też całej Europie. Został uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej za działalność artystyczną i społeczną. W 2017 i 2019 roku został laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2018 roku ukazała się jego płyta zatytułowana Hidden Violin, która ma być muzyczną wizytówką skrzypiec Stradivariusa. Album zawiera miniatury polskiej muzyki skrzypcowej.
Janusz Wawrowski będzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności w Koncercie skrzypcowym D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Został on stworzony w 1806 roku dla Franza Clementa – skrzypka i dyrygenta orkiestry Theater an der Wien. Beethoven nanosił poprawki na partyturę jeszcze na dwa dni przed premierą, skrzypek wystąpił więc niemal bez przygotowania. Koncert nie otrzymał pozytywnych recenzji. Jego odbiór zmienił się dopiero po śmierci Beethovena. Joseph Joachim odczarował to dzieło, które dzisiaj znajduje się w repertuarze największych skrzypków.
Podczas koncertu usłyszą Państwo również IX Symfonię e-moll „Z nowego świata” op. 95 Antonína Dvořáka, która powstała na zamówienie Filharmoników Nowojorskich. Autor zainspirował się muzyką rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Podstawą symfonii były religijne pieśni czarnoskórych niewolników oraz muzyka Indian, jako rdzennych Amerykanów. W finale usłyszeć można również czeskie melodie. Dvořák przedstawił w swym dziele wielokulturowość Nowego Jorku. Przestrzenność jego muzyki oddaje natomiast widok bezkresnych równin.
Dyrygentem podczas koncertu będzie Wojciech Rodek – Dyrektor Naczelny Filharmonii Lubelskiej.
Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2019/2020 jest Wojciech Pławner.
Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”
—————————————————-
Pozostałe wydarzenia 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: www.tos.art.pl
Rezerwacja dla grup zorganizowanych:
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl