Bydgoskie Przedmieście sprzed lat: historia i codzienność

Opublikowano: 20 stycznia 2020 r.

Data i czas
4 lutego 2020 r. (wtorek)
18:00–20:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat to druga seria spotkań poświęconych toruńskim dzielnicom przedmiejskim (w 2019 mówiliśmy o Podgórzu) przygotowanych przez Katarzynę Kluczwajd na podstawie jej najnowszej książki „Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat” (Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi).

Poznawanie miasta ma służyć utożsamieniu się z miejscem i budowaniu poczucia przynależności, ma inspirować do poszukiwania wiedzy na temat dziejów, kultury i sztuki Torunia.

Prezentacje będą odbywać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca (począwszy od lutego, z wyjątkiem lipca, sierpnia i września) w bibliotece na Bydgoskim Przedmieściu (biblioteka główna Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8).

Jeśli masz czas i ochotę, a przede wszystkim potrzebę poznawania swojego miasta od przedmiejskiej strony, zapraszamy w następujących terminach (tematy mogą ulec zmianie):

👉 4 lutego: Miejsca do mieszkania – miejsca i ludzie, architektura od pruskiego muru, przez kamienice w stylach historyzujących po modernizm; domów właściciele i użytkownicy.
👉 3 marca: Miejsca pracy – przemysł, rzemiosło, handel i usługi.
👉 7 kwietnia: Miejsca zabaw i rozrywek – miejsca służące wspólnemu spędzaniu czasu, rekreacji i świętowaniu; przybytki i ich właściciele.
👉 5 maja: Miejsca dla sportu – gdzie i jak sportowali się torunianie z Bydgoskiego Przedmieścia i „z miasta”.
👉 2 czerwca: Czerwcowe święta – wielkie uroczystości związane z 700-leciem Torunia (1933), Świętem Rzemiosła Pomorskiego (1935), otwarciem Ośrodka Sportów Lotniczych (1938).
👉 6 października: Miejsca do pamiętania – pomniki zrealizowane i tylko zaplanowane, inne formy upamiętnienia.
👉 3 listopada: Miejsca dla modlitwy – kościoły i ich historie.
👉 1 grudnia: Granice przedmieścia i centrum – Łuk Cezara i Nowe Jerusalem.

Spotkania rozpoczynają się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny

O SPOTKANIU 4 LUTEGO:

„Miejsca do mieszkania” to opowieść o miejscach i ludziach, zarówno o architekturze – od pruskiego muru, przez kamienice w stylach historyzujących po modernizm, jak i ich właścicielach, budowniczych, użytkownikach.

Bydgoskie było miejscem do mieszkania ulubionym przez budowniczych i architektów, wielu z nich tu właśnie wybudowało swoje domy. Kilku z nich poprzez swoje realizacje ukształtowało przestrzeń fragmentów głównych ulic: Konopnickiej (Houtermans & Walter), Sienkiewicza (Georg Soppart), Mickiewicza (Michael Bartel), Bydgoskiej (Erich Jerusalem).

W reprezentacyjne kamienice czynszowe z lokalami handlowymi zainwestowało także kilku piekarzy – jednym z owych kamieniczników-potentatów był Peter Gehrz. Ciekawa jest także nowsza historia jednej z jego kamienic przy ul. Mickiewicza 61.

Skip to content