Bydgoskie Przedmieście sprzed lat: Miejsca do mieszkania

Opublikowano: 30 czerwca 2020 r.

Data i czas
7 lipca 2020 r. (wtorek)
18:00–19:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

We wtorek, 7 lipca, zapraszamy kolejne spotkanie z cyklu „Bydgoskie Przedmieście sprzed lat”. Tym razem Katarzyna Kluczwajd opowie o miejscach do mieszkania.

Miejsca do mieszkania to opowieść o miejscach i ludziach, a także o architekturze – od pruskiego muru, przez kamienice w stylach historyzujących po modernizm. Bydgoskie było miejscem do mieszkania ulubionym przez budowniczych i architektów, wielu z nich właśnie tu wybudowało swoje domy. Budynki należące do kilku ukształtowały fragmenty głównych ulic: Konopnickiej (Houtermans & Walter), Sienkiewicza (Georg Soppart), Mickiewicza (Michael Bartel), Bydgoskiej (Erich Jerusalem).

W reprezentacyjne kamienice czynszowe z lokalami handlowymi zainwestowało również kilku piekarzy – jednym z owych kamieniczników był Peter Gehrz. Katarzyna Kluczwajd opowie m.in. o jego kamienicy przy ul. Mickiewicza 61.

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat to druga seria spotkań poświęconych toruńskim dzielnicom przedmiejskim (w 2019 mówiliśmy o Podgórzu). Katarzyna Kluczwajd przygotowuje je na podstawie swojej najnowszej książki „Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat” (Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi).

Skip to content