Ćwierć wieku z UNESCO

Opublikowano: 29 listopada 2022 r.

Data i czas
3 grudnia 2022 r. (sobota) – 6 grudnia 2022 r. (wtorek)
10:00–20:00

Kategorie
KoncertySpektakleSpotkaniaWarsztatyWystawy

Mapa niedostępna

W pierwszy weekend grudnia zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! W programie konferencja, widowiska na Rynku Staromiejskim i Zamku Krzyżackim oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.

O wpisanie historycznego obszaru centrum Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO starano się od 1989 roku. Decyzja Komitetu UNESCO podjęta została po głosowaniu na XXI plenarnej sesji w Neapolu. Wpisu dokonano 4 grudnia 1997 roku, a oficjalne przekazanie dokumentu potwierdzającego odbyło się 5 czerwca 1998 roku w Toruniu.

Na Listę UNESCO trafiają cenne dla ludzkości obiekty, spełniające określone kryteria. Toruńskie zabytki wyróżniono jako „obiekty, które wpłynęły na dalszy rozwój architektury” oraz „wybitne dzieło ilustrujące okres historyczny”. Średniowieczny zespół miejski (czyli Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki) to wyjątkowe w skali świata bogactwo dzieł sztuki, pamiątek historycznych i reprezentacja niemal wszystkich stylów architektonicznych do czasów współczesnych.

Rozpoczynamy obchody 25-lecia tego wydarzenia, które przyniosło nam prestiż, popularność oraz pozwoliło pokazać całemu światu piękno naszego miasta. Przejawem troski o światowe dziedzictwo jest m.in. pełne zaangażowanie Gminy w działania, takie jak projekt „Toruńska Starówka”. Obchody 25-lecia obecności Torunia na liście UNESCO zbiegają się w czasie z finalizacją II etapu tego projektu. Dzięki unijnym funduszom 13 obiektów zmieniło swoje oblicze, co dziś pozwala mieszkańcom i licznym turystom odwiedzającym Toruń zobaczyć w pełnym blasku nasz kawałek Światowego dziedzictwa kultury – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Główne uroczystości zaplanowano 4 grudnia. Tego dnia odbędzie się konferencja okolicznościowa w Ratuszu Staromiejskim. Zaprezentowana zostanie też księga jubileuszowa.

 

Program obchodów:

4 grudnia 2022

Godz. 11:00 – Konferencja okolicznościowa w Ratuszu Staromiejskim

patronat ministra Jarosława Sellina – Generalnego Konserwatora Zabytków Konferencji towarzyszyć będą 2 wystawy okolicznościowe (wewnętrzna – Toruń. 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO; zewnętrzna – pokazująca jak zmienił się obszar wpisany na Listę UNESCO przez 25 lat) podczas konferencji odbędzie się mini recital pianisty Mateusza Gołaszewskiego

Godz. 15:00 – Wydarzenie na Rynku Staromiejskim w Toruniu – specjalna księga jubileuszowa (ekspozycja potrwa do 11 grudnia br. )

Przygotowanie konstrukcji przypominającej otwartą księgę, stylistyką nawiązującą do dawnych dzieł, przypominającą tomy Kopernika, w której oprócz grafik i tekstów, umieszczony zostanie telewizor z prezentacją i zdjęciami przypominającymi o toruńskiej starówce, Koperniku, piernikach, dziedzictwie UNESCO, itp. Lektorem tekstu w prezentacji będzie związana z Toruniem aktorka – Joanna Koroniewska, a dodatkiem będzie występ orkiestry.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

3 grudnia godz. 16:00 – otwarcie wydarzenia Kajko i Kokosz na Zamku  (wydarzenia potrwa do 15 stycznia 2023 r.)

Po dużym sukcesie „Rozświetlonego Zamku” TAK przygotowuje wydarzenie, które będzie miało za główny cel ożywienie przestrzeni ruin Zamku Krzyżackiego w Toruniu w okresie rocznicy wpisania zespołu staromiejskiego Torunia na listę UNESCO. Tym razem na wyjątkowo rozświetlonym zamku będzie można spotkać znane postaci „Kajko i Kokosza”. Niesforni bohaterowie kultowego komiksu będą głównymi atrakcjami widowiska przygotowanego na ruinach. Iluminacja będzie miała charakter czasowy (grudzień 2022-styczeń 2023) i towarzyszyć jej będzie muzyka, jak i inne atrakcje dla całych rodzin.

 

3 – 6 grudnia 2022   – Tajemnice Toruńskich Zabytków – zwiedzanie miejsc niedostępnych do zwiedzania na co dzień

3 grudnia, pierwsza grupa godz. 10.00, grupa druga godz. 11.00

Sekrety i niedostępne miejsca w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

„Mauzoleum Anny Wazówny” zwiedzanie prezbiterium i zejście do podziemi Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wymagane wcześniejsze zapisy drogą mailową np. na adres  TorunUnesco@gmail.com po trasie będzie oprowadzał dr hab. Juliusz Raczkowski, dwie grupy, każda maksymalnie 30 osób, czas zwiedzania ok. 45 min.)

3 grudnia, godz. 12.00,

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Co kryje górna kondygnacja?

(wymagane wcześniejsze zapisy drogą mailową np. na adres  TorunUnesco@gmail.com po trasie będzie oprowadzał dr hab. Juliusz Raczkowski jedna grupa 25 osób, czas zwiedzanie ok. 70  min.)

 

6 grudnia, godz. 13.00,

Nieznane wnętrza toruńskich kamienic (m.in. kamienica ul. Żeglarska 5,  wymagane wcześniejsze zapisy drogą mailową np. na adres  TorunUnesco@gmail.com po trasie będzie oprowadzała dr hab. Monika Raczkowska czas zwiedzania ok. 60 min.)

 

3 grudnia, godz. 12 00 – 14.00

Toruń UNESCO – trasa zwiedzania z przewodnikiem po średniowiecznej zabudowie Torunia i obiektach, które zadecydowały o wpisie Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO (zapisy – rezerwacja https://visittorun.com/ , tel.: 56 621 09 30, 56 621 09 31, Ośrodek Informacji Turystycznej)

 

PROGRAM MIEJSKICH INSTYTUCJI KULTURY

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wystawa na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pokazująca jakie zmiany nastąpiły w ostatnim 25 -leciu w obrębie Starówki,Wystawa w Ratuszu Staromiejskim ze zdjęciami Starego i Nowego Miasta wykonanymi przez Daniela Pacha.3 grudnia wieczorne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego od godz. 18.00 – 22.00 cena 8 zł.

Teatr Baj Pomorski

4 grudnia   13 00 – 14.00 zwiedzanie Teatru Baj Pomorski (obowiązują wcześniejsze zapisy 56 652 20 29, wew. 35, 36)

Centrum Kultury Dwór Artusa

3 grudnia godz. 14.00 oprowadzanie po Dworze Artusa (obowiązują wcześniejsze zapisy anna.kacperska@artus.torun.pl tel: 509 696 050) bilet normalny 10, bilet ulgowy 5 zł.

4 grudnia   15 00  oraz 17.00 spektakl Legendy Toruńskie bilety 10 zł. Spektakle odbędą się w Dworze Artusa

Toruńska Agenda Kulturalna

3 – 4 grudnia godz. 10.00 – 16.00

Zwiedzanie Krzywej Wieży – wstęp bezpłatny

 

 

Skip to content