Czarne błoto – pokaz specjalny i spotkanie z twórcami

Opublikowano: 25 maja 2021 r.

Data i czas
27 maja 2021 r. (czwartek)
18:00–22:00

Kategorie
Film

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Mapa niedostępna

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza!
Czwartek, 27 maja, godz. 18.00
Czarne błoto – pokaz specjalny i spotkanie z twórcami
Wejściówki do odebrania w recepcji CSW. Liczba miejsc ograniczona!
Reżyser Ryszard Kruk o filmie:
W nowym dokumencie chciałem odejść od przeszłości i zająć się tym, co tu i teraz. „Czarne Błoto” właśnie takie jest. Mówi o życiu bohatera w ujęciu teraźniejszym – bez spoglądania na jego przeszłość. Takie ujęcie sprzyja całej atmosferze filmu – Zbyszek mieszka z żoną w gospodarstwie, hoduje kozy, wytwarza sery, spędza czas na łonie przyrody i nie jest ważne, że wcześniej pełnił istotną funkcje na jakimś ważnym stanowisku. W miarę, jak go poznajemy, dowiadujemy się o jego chorobie. Historia Zbyszka pozwoliła mi na pokazanie dwóch ważnych współcześnie spraw, które są ze sobą niezwykle ściśle związane. Wątek ekologiczny – a więc życie w zgodzie z przyrodą, w otoczeniu zieleni, w towarzystwie zwierząt, z dala od zgiełku, pośpiechu i zanieczyszczeń – łączy się tu z przeżywaniem choroby afektywnej dwubiegunowej. Cieszę się, że Zbyszek zgodził się na powstanie tego filmu, że otworzył się na mnie, na ekipę i na widzów. Pozwoliło nam to opowiedzieć o człowieku, który zmaga się z chorobą i jednocześnie narażony jest na społeczne wykluczenie. Bo niektórzy nadal źle postrzegają ludzi chorujących na zaburzenia emocjonalne, na depresję czy nerwicę. A przecież te choroby dotyczą dziś tak wielu ludzi. W „Czarnym Błocie” pokazuję portret człowieka – trochę jak w „Taksówkarzu”. Przyglądam się mu z bliska, pokazuję jego środowisko, jego życie, pracę, ale też to, co jest w nim samym: marzenia, radości oraz lęki i wewnętrzną walkę. Mój bohater czuje, że choroba zabiera mu wolność, jednak przebywając wśród przyrody ma poczucie, że część tej wolności odzyskuje. Myślę, że jest to film potrzebny, zwłaszcza dziś, kiedy z problemem depresji mierzy się wiele osób, również młodych. Co ciekawe, podczas kręcenia zdjęć udało się mi uchwycić niesamowity widok: przy drodze stało drzewo, w które wrośnięty był drut kolczasty. Ktoś musiał nim kiedyś owinąć młode drzewko, a w miarę rośnięcia drewno obrastało metalowe kolce. Ten obraz to alegoria życia mojego bohatera: on jest drzewem, a choroba to tkwiący w nim kolczasty drut, który towarzyszy mu nieustannie.
O autorze:
Ryszard Kruk – ur. 1968, torunianin, magister biologii, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; reżyser, scenarzysta, autor zdjęć, producent filmowy, nauczyciel akademicki UMK.
Od ponad 20 lat związany z produkcją filmową i telewizyjną. Jako producent zewnętrzny realizował programy emitowane w TVP S.A. O/Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk. Ma na swoim koncie filmy reklamowe, edukacyjne, instruktażowe. W głównej mierze jednak zajmuje się produkcją, reżyserią i tworzeniem scenariuszy do krótko i średniometrażowych dokumentów. Jego filmy miały dystrybucję festiwalową, telewizyjną i kinową. Dotychczas prezentowano je na kilkudziesięciu festiwalach filmowych, w tym renomowanym Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Często jest również autorem zdjęć do swoich filmów, m.in. do dokumentu „Taksówkarz” obsypanego nagrodami na międzynarodowych festiwalach w kraju i zagranicą oraz współautorem zdjęć do filmu „Republika. Narodziny legendy” prezentowanego na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
Jego filmy (m.in. „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”) są emitowane w TVP Kultura, TVP 2, Kino Polska, TVP Bydgoszcz, TV Toruń, a jeden z najnowszych dokumentów „Republika. Narodziny legendy” miał już kilkadziesiąt emisji w kilku pasmach topowej stacji telewizyjnej CANAL+. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat tworzył i zarządzał zespołami realizacyjnymi odpowiedzialnymi za wszystkie etapy produkcji tj. scenariusz, reżyserię, zdjęcia, montaż dźwięku i obrazu, dobór muzyki, casting i pracę z aktorem, postprodukcję. Osobiście był zaangażowany w dystrybucję festiwalową, kinową i telewizyjną.
Skip to content