Czesław Kuchta – alchemia obrazu

Opublikowano: 23 czerwca 2021 r.

Data i czas
23 czerwca 2021 r. (środa)
17:00–18:45

Kategorie
Spotkania

Organizator
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Mapa niedostępna

Wykład multimedialny z cyklu Sztuka fotografii.

Czesław Kuchta studiował chemię, ale niemal całe jego życie związane było z fotografią artystyczną. W latach 60. ubiegłego wieku współzakładał studencką grupę artystyczną Zero 61, której awangardowe eksperymenty są przez krytyków uznawane za ważny etap w rozwoju polskiej sztuki współczesnej.

Trudno przecenić wpływ Czesława Kuchty na eksperymentalne oblicze grupy Zero 61. Ponieważ studiował chemię, jak nikt znał wszystkie tajemnice technologii fotograficznej – wyjaśnia Jasiński. – W połowie lat 60. doszedł do oryginalnej techniki reliefów fotograficznych, wykonywanych z negatywów czarno-białych, która wśród przyjaciół „zerowców” nazywana były techniką Kuchtakolor. Technologia zawsze jednak była tylko medium, które służyło wyrażaniu głęboko humanistycznej postawy artysty. Jego fotografie są afirmacją witalności. Pod koniec życia oddawał się kontemplacji natury, „rytuałowi krajobrazów”, który prowadził do niewyrażalnego słowami, ale zapisanego w fotografii, utożsamienia się z jego istotą – dodaje Jasiński.

Wykład poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Udział bezpłatny, zapisy na www.woak.torun.pl

Toruń, ul. Szpitalna 8
Skip to content