Czwartek z filozofią | Jak filozofia może pomóc zrozumieć sztukę współczesną?

Opublikowano: 14 października 2022 r.

Data i czas
20 października 2022 r. (czwartek)
18:30–20:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Współczesna sztuka – często zaskakująca, niekiedy epatująca brzydotą, w postaci performance’u angażująca publiczność – stanowi wyzwanie dla przeciętnych odbiorców, którym obce są wyrafinowane dyskusje artystów.
W trakcie najbliższego „Czwartku z filozofią” porozmawiamy o takiej właśnie sztuce. Wraz z Maliną Barcikowską, Kingą Kaśkiewicz oraz Adamem Grzelińskim postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy tradycyjne kategorie estetyczne, takie jak piękno, artystyczny kanon, kontemplacja czy prawda są jeszcze aktualne i czy można za ich pomocą opisywać najnowsze artystyczne dokonania. Zastanowimy się również nad tym, czy filozofia potrafi przedstawić na tyle pojemną definicję sztuki, że mieści zarówno najnowsze dzieła sztuk, jak i sztukę dawną, do której przywykliśmy i którą znamy z szacownych galerii i muzeów. Tego wszystkiego dowiemy się już 20 października 2022 roku o godz. 18:30 w Dworze Artusa!
Mgr Malina Barcikowska – krytyczka sztuki, studiowała Filozofię na UMK w Toruniu oraz w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Przez kilka lat zawodowo związana z CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na współczesnej myśli o sztuce. Publikuje teksty i zajmuje się animacją kulturalną.
Dr. hab. Kinga Kaśkiewicz, prof. UMK – historyk filozofii, estetyki, miłośnik fotografii, autorka książek „Piękno i wzniosłość w filozofii, Fryderyka Schillera”, „Wpływ francuskich estetyków naturalistycznych osiemnastego wieku na klasyczną estetykę niemiecką”, redaktorka książki „Między etyką i estetyką. Rozważania nad problemem estetyzacji”.
Prof. Adam Grzeliński – historyk filozofii i tłumacz; autor książek „Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a”, „Kategorie podmiotu i przedmiotu w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze”, „Człowiek i Duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya”, „Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a” oraz przekładów dzieł filozoficznych z j. angielskiego.
Skip to content