Czwartek z filozofią | Jutro, które nigdy nie nadeszło. Filozoficzne idee końca historii

Opublikowano: 26 kwietnia 2022 r.

Data i czas
28 kwietnia 2022 r. (czwartek)
18:30–19:30

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

W jednym ze swych najsłynniejszych stwierdzeń amerykański filozof George Santayana powiada: Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtórzenie. Czy jednak rzeczywiście historia ma swój porządek, który sprawia, że można do niej wrócić? Czy taki porządek miałby wieść do jakiegoś dającego się wyobrazić celu?
Niejednokrotnie taki kres wyobrażano sobie jako triumf rozumności i wolności. Kiedy inny amerykański filozof – Francis Fukuyama – ogłosił pod koniec XX wieku koniec historii, wydawało się, że ów happy end jest na wyciągnięcie ręki – jednak wyciągnięta ręka trafiła w próżnię, a historia potoczyła się dalej.
Najbliższe spotkanie z artusowego cyklu Czwartek z filozofią będzie dotyczyć wybranych idei ciągłości historii, jej zrozumiałego porządku, a także wyobrażalnego kresu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego takie wizje są pociągające i co decyduje, że tak często okazują się nierzeczywiste.
Jeśli jesteście zainteresowani tymi zagadnieniami, przybądźcie do Dworu 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:30!
Adam Grzeliński – profesor filozofii, pracownik Instytutu Filozofii UMK. Autor monografii poświęconych filozofii brytyjskiej: Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2000), Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (2019) oraz przekładów źródłowej anglojęzycznej literatury filozoficznej.
Na wykład z dyskusją zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa. Transmisja wydarzenia na kanale YouTube i fanpage Dworu Artusa dostępna będzie wyłącznie live, w trakcie trwania wydarzenia.
Skip to content