Czwartek z filozofią – Labirynt samotności

Opublikowano: 16 lutego 2021 r.

Data i czas
25 lutego 2021 r. (czwartek)
18:30–20:00

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Mapa niedostępna

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności.
Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty.
To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające.
Jednym samotność zapewnia wspinanie się na wyżyny szczęścia, innym osuwanie się w grzęzawisko niedoli. Bycie sam na sam ze sobą przyczynia się zarówno do dobroduszności, jak i czynienia zła – niesie ze sobą pragnienie miłości i oddalenie w separacji.
W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji.
Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności?
A jeśli nawet, to czy faktycznie należy wysnuwać z tego wyłącznie katastroficzne wizje upadku cywilizacji i zagłady ludzkości? A może trzeba potraktować ten przełomowy moment historii jako epokową okazję i unikalną szansę powrotu człowieka do prawdy o sobie oraz swoich korzeni, wrośniętych głęboko w jego samotność… Samotności, w której wykuwa się i z której wyrasta jego jestestwo?
Może więc era samotności to epopeja renesansu człowieka pogodzonego z samym sobą i własnym losem?

Odpowiedzi na te pytania otrzymamy od prof.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Piotra Domerackiego, już 25 lutego na miejscu w Dworze Artusa oraz na artusowym Facebooku i YouTubie.

Piotr Domeracki – filozof i etyk. Profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowo zajmuje się etyką, psychologią moralności i historią filozofii – zwłaszcza średniowiecznej, filozofią dialogu, hermeneutyką filozoficzną, filozofią samotności, ekofilozofią oraz filozofią religii, a w jej ramach szczególnie filozofią mistyki. Prowadzi prace badawcze nad: samotnością, alienacją, obcością, wykluczeniem, wolnością, przemocą, lękiem, cierpieniem, miłością, byciem sobą, wspólnotowością, dialogicznością, życzliwością, zrównoważonym rozwojem, nihilizmem, ateizmem, doświadczeniem mistycznym oraz edukacją.
_______________
Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności
Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa

Współorganizator –

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK

oraz

Instytut Filozofii UMK
Skip to content