DKKF „Szpulka” | Elena (2011)

Opublikowano: 23 września 2020 r.

Data i czas
24 września 2020 r. (czwartek)
18:30–21:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Film

Wczytuję mapę...

Władimir (Andriej Smirnow) i Elena (Nadieżda Markina) to starsze małżeństwo. Pobrali się jako dojrzali ludzie, choć oboje pochodzą z różnych środowisk. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia opiekę. Oboje mają dzieci z poprzedniego małżeństwa. Córka Władmira – 20-letnia Katerina nie ma najlepszych relacji z ojcem. Z kolei syn Eleny – Siergiej, bezrobotny próżniak, co miesiąc liczy na emeryturę matki.
Pewnego dnia, na skutek ataku serca, Władimir trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Podczas odwiedzin nawiązuje nowe relacje z córką. Postanawia, że mimo wszystko to właśnie jej zapisze cały majątek. Elena otrzyma comiesięczną dożywotnią pensję. Nadzieje na finansową pomoc dla syna okazują się płonne. Z nieśmiałej i poddanej żony Elena nagle zmienia się w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. Wymyśla tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie jej rodziny.
Elena to kameralny dramat, trzeci film pełnometrażowy w dorobku Andrieja Zwiagincewa. Poprzednie kinowe obrazy reżysera rodem z Syberii doczekały się znakomitych recenzji i międzynarodowych wyróżnień. Powrót z 2003 roku otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji i nominację do Złotego Globu, zaś nakręcone cztery lata później Wygnanie stanęło do rywalizacji o Złotą Palmę i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.
Po seansie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy.
Wstęp: 1 zł
Bilety można już kupować:
https://artus.torun.pl/events/dkkf-szpulka-elena/
UWAGA, wydarzenie odbędzie się na Sali Małej (II piętro) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Regulamin wydarzeń w CKDA:
https://artus.torun.pl/regulamin/…
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy >Szpulka< – pokazy filmów” realizowanego w ramach Mikrowsparcia przy udziale środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Wydarzenie jest wspólną inicjatywą grupy Toruńskie Dziewuchy, Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.
Skip to content