„Don Kichot Józefa Wilkonia”

Opublikowano: 23 marca 2023 r.

Data i czas
26 marca 2023 r. (niedziela)
20:30–22:00

Lokalizacja
ACKiS „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a)

Kategorie

Organizator
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”

Wczytuję mapę...

„Don Kichot Józefa Wilkonia”
Józef Wilkoń swoje pierwsze prace do „Don Kichota” namalował niemal siedemdziesiąt lat temu. Później wielokrotnie powracał do tego tematu, ale dopiero w latach 2015-2016 stworzył niezwykle obszerną serię ilustracji do dzieła Cervantesa. Okazją do tego było przygotowanie wydania powieści dla uczczenia czterechsetnej rocznicy śmierci jej autora. W publikacji znalazło się aż sto ilustracji – rzecz bez precedensu w historii polskich edycji najsłynniejszego dzieła Cervantesa.
Zaprojektowana i zilustrowana przez Józefa Wilkonia książka to wybitne osiągnięcie artystyczne, które zyskało uznanie nie tylko w Polsce, ale także po za jej granicami. Wyrazem tego było przyznanie Józefowi Wilkoniowi w 2019 roku Krzyża Komandorskiego Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej przez Jego Królewską Mość Króla Hiszpanii Filipa VI.
Dla Józefa Wilkonia ilustracje „są rodzajem akompaniamentu”. Artysta literaturę traktuje jako partnera we własnej wypowiedzi. W pracach splata realizm z baśniowością, swoją wyobraźnią dopełnia literacki przekaz.
Wystawa w Galerii „Dworzec Zachodni” prezentuje wczesne dzieła Józefa Wilkonia, które powstały już w latach 50. i 60. ubiegłego wieku oraz te związane z wydaniem w 2016 roku powieści Cervantesa w formie dwutomowego, kolekcjonerskiego albumu. Na ekspozycję składa się ponad 30 prac rysunkowych i malarskich. Znajdziemy tu tematy wielokrotnie podejmowane przez szereg artystów jak np. walka z wiatrakami, ale też interpretacje pomijanych dotąd scen – np. walki z kotami czy pojedynku z lwem. Ilustracje zostały wykonane techniką mieszaną (tusz, gwasz, pastel na papierze), a także jako kolaże na papierze fotograficznym. W swoich pracach artysta bogactwo kolorów przeplata z monochromatycznością, obok portretów występują sceny zbiorowe, a bliski plan pojawia się w równym stopniu jak rozległe pejzaże. W ilustracjach obok postaci ludzkich znajdziemy wiele przedstawień zwierząt, w portretowaniu których Wilkoń jest niezrównanym mistrzem. Wśród wizerunków koni, osłów, byków, owiec, świń, psów, kotów, ptaków i nietoperzy przewijają się także stwory fantastyczne – smoki i olbrzymy. Józef Wilkoń to artysta posiadający charakterystyczny styl, rozpoznawalny dzięki dynamicznej plamie barwnej podporządkowanej jednocześnie graficznej dyscyplinie. Ekspozycję uzupełniają drewniane i metalowe rzeźby. Jest to grupa złożona z Don Kichota i Sancho Pansy, która powstała już w 2011 roku i została zaadaptowana do książki w formie kolażu oraz inne rzeźby przedstawiające lwy, smoki, nietoperze.
Tym, którzy chcą wejść w ten świat niech towarzyszy cytat z wypowiedzi Józefa Wilkonia: „Don Kichot to permanentna podróż[…] Podróż wieczna.[..] Podróż kojarzy sią z życiem, losem ludzkim.”
Skip to content