Donikąd. Podróże na skraj Rosji. Spotkanie z Michałem Milczarkiem

Opublikowano: 21 września 2020 r.

Data i czas
30 września 2020 r. (środa)
18:00–19:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Na początku była mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można było przez nią patrzeć jak przez okno, zobaczyć daleki świat. Czytać ją jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone, wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę.
„Donikąd. Podróże na skraj Rosji” to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości.
Michał Milczarek (ur. 1981) – adiunkt w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek na temat myśli rosyjskiej „Z martwych was wskrzesimy. Filozofia Nikołaja Fiodorowa” oraz „Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa”. W Rosji spędził łącznie trzy lata, odwiedził siedemdziesiąt sześć podmiotów federalnych. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym. Za „Donikąd…” był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Esej, Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego na podróżniczy debiut roku oraz w konkursie Travelery 2019.
Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
UWAGA; Wstęp na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Wejściówki rozdajemy od środy, 23 września, w Wypożyczalni Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8).
Pamiętajcie o maseczkach zakrywających usta i nos.
Skip to content