Drzeworyty – symbole szczęścia. Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie

Opublikowano: 2 lutego 2022 r.

Data i czas
1 lutego 2022 r. (wtorek) – 28 lutego 2022 r. (poniedziałek)
10:00–18:00

Lokalizacja
Muzeum Podróżników (Franciszkańska 9)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Drzeworyty noworoczne prezentowe na wystawie w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika udostępnione zostały przez Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce.
To prace artystów pochodzące z konkursów organizowanych na Tajwanie na drzeworyt Księżycowego Nowego Roku. Konkurs ma na celu podtrzymanie i promocję tradycyjnej sztuki ludowej. Tematyka drzeworytów jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.
Rok 2022 jest Rokiem Tygrysa, który zaczyna się 1 lutego 2022 roku i potrwa do 21 stycznia 2023 roku. Tygrys jest symbolem siły, odwagi i pewności siebie. W związku z tym możemy przewidywać, że rok 2022 będzie rokiem dynamicznych, nieprzewidzianych zmian i zaskakujących wydarzeń.
Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były wykonywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych oraz ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku, który jest w szczególności obchodzony w Azji Wschodniej i jest najważniejszym świętem dla Tajwańczyków na całym świecie.
Drzeworyty wykonywane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Prace są rodzajem talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.
Wystawę uzupełniają grafiki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu prezentujące strażników drzwi i pogromcę demonów, które zwyczajowo w okresie Nowego Roku zdobią wnętrza mieszkań.
Drzeworyty – symbole szczęścia. Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie
wystawa czynna: 1 lutego – 28 lutego 2022
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Kuratorki wystawy i aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka, Katarzyna Paczuska
Skip to content