Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia

Opublikowano: 21 września 2020 r.

Data i czas
2 października 2020 r. (piątek) – 3 października 2020 r. (sobota)
09:00–17:00

Kategorie
WarsztatyWystawy

Mapa niedostępna

Pierwszego dnia pikniku (2.10.) w godz. 9:00-15:00 w namiocie na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne stanowiska doświadczalne, które pozwolą na poznanie zagadnień z zakresu fizyki i inżynierii, wykorzystywanych w technologiach militarnych.
Uczestnicy pikniku poznają m.in. takie zagadnienia jak:
▶ siła,
▶ zasada zachowania momentu pędu,
▶ III zasada dynamiki Newtona,
▶ analiza rzutu skośnego,
▶ prawo Archimedesa,
▶ warunki pływania ciał,
▶ gęstość,
▶ efekt przypowierzchniowy,
▶ siła nośna czy czas reakcji.
Do dyspozycji w trakcie dwóch dni wydarzenia będą następujące stanowiska: awaria statku, zaginiony statek, artylerzysta, jak to lata?, grenadier czy złośliwe ptaki.
O godz. 18:00 zapraszamy na bezpłatne wykłady, których będzie można wysłuchać w sali konferencyjnej na 4. piętrze Centrum Innowacyjnej Edukacji:
✅ „Wojskowe tradycje toruńskiego garnizonu wśród codziennego życia mieszkańców Torunia” – Paweł Pilarski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Academia Artium Humaniorum, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń
✅ „Szkolnictwo marynarki wojennej w Toruniu. Udział marynarzy i torunian w walkach w rejonie Toruń-Włocławek jako skrzydle Bitwy Warszawskiej” – Maciej Neumann, historyk, publicysta, autor książek „Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty” oraz „Historia III Rzeszy”.
Drugiego dnia pikniku (3.10.) w godz. 11:00-17:00 w namiocie na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne stanowiska doświadczalne, które pozwolą na poznanie zagadnień z zakresu fizyki i inżynierii, wykorzystywanych w technologiach militarnych.
Uczestnicy pikniku poznają m.in. takie zagadnienia jak:
▶ siła,
▶ zasada zachowania momentu pędu,
▶ III zasada dynamiki Newtona,
▶ analiza rzutu skośnego,
▶ prawo Archimedesa,
▶ warunki pływania ciał,
▶ gęstość,
▶ efekt przypowierzchniowy,
▶ siła nośna czy czas reakcji.
Do dyspozycji uczestników będą następujące stanowiska: awaria statku, zaginiony statek, artylerzysta, jak to lata?, grenadier czy złośliwe ptaki.
Drugiego dnia pikniku przed Młynem Wiedzy będzie można:
▶ zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault FT 17, wykorzystanego na planie filmu „Bitwa Warszawska” (reż. Jerzy Hoffman),
▶ mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920.
O godz. 15:00 pod CNMW zostanie podstawiony bezpłatny autobus, którym uczestnicy pikniku udadzą się na toruńską starówkę, aby wziąć udział w historycznym spacerze militarnym, który poprowadzi Paweł Pilarski. Spacer zaplanowaliśmy w godz. 15:30-17:00.
Skip to content