Dziesięcioro przykazań (1923) – pokaz specjalny klasyki kina niemego

Opublikowano: 17 sierpnia 2021 r.

Data i czas
28 sierpnia 2021 r. (sobota)
18:00–20:30

Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Film

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza:
DZIESIĘCIORO PRZYKAZAŃ (1923) – pokaz specjalny klasyki kina niemego!
Wydarzenie towarzyszące finisażowi wystawy „X Triennale Sztuki Sacrum. Świetość natury?” dostępnej w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 29.08.2021.
Sobota 28 sierpnia godz. 18.00.
Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/…/pokaz-specjalny-dziesiecioro…/oasj/
Prelekcja przed filmem – dr Radosław Osiński
Niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć na dużym ekranie jedną z największych produkcji okresu kina niemego! Słynny film Cecila B. DeMilla składa się z dwóch części, biblijnej i współczesnej. Pierwsza z nich poświęcona jest Mojżeszowi. Film przedstawia życie Mojżesza i Izraelitów w Egipcie pod władzą Ramzesa, ucieczkę z Egiptu w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej, przejście Morza Czerwonego, zawarcie przymierza, kult złotego cielca. Sceny przejścia przez Morze Czerwone, zrealizowane z użyciem efektów specjalnych i w kolorze, do dzisiaj robią wielkie wrażenie.
W drugiej części reżyser mówi o znaczeniu dekalogu w świecie współczesnym. Akcja rozgrywa się w San Francisco, a jej bohaterami są dwaj bracia McTavish, John i Dan; ciężko pracujący stolarz i bogaty architekt, intrygant. Obaj rywalizują o miłość tej samej dziewczyny, a konflikt potęguje się kiedy John odkrywa, że brat używa przy budowie katedry tandetnych materiałów, co prowadzi do zawalenia się kościoła.
Skip to content