E-Czwartek z filozofią | Doświadczenie mistyczne

Opublikowano: 6 kwietnia 2021 r.

Data i czas
29 kwietnia 2021 r. (czwartek)
18:30–20:00

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Mapa niedostępna

Najbliższy Czwartek z filozofią poświęcimy mistyce.
Współczesna socjologia religii wskazuje na charakterystyczną cechę naszych (po)nowoczesnych czasów, a mianowicie na zanikanie wpływów i oddziaływań religii instytucjonalnych połączonych ze wzrostem zainteresowań duchowością oraz poszukiwaniami wewnętrznej drogi życia.
Człowiek współczesny często określa się jako niereligijny, ale uduchowiony. I w takim właśnie kontekście swą aktualność ukazuje szeroko rozumiana sfera mistyki, która zdaje się odpowiadać na potrzeby duchowe ludzi naszych czasów.
O doświadczeniu mistycznym mówią zarówno osoby religijne, jak i agnostycy czy ateiści.
Możemy mówić o potężnym ładunku kulturotwórczym zawartym w tym doznaniu – jego potencjale inspirującym i heurystycznym. Czym ono jest? Warto zastanowić się nad tym pytaniem już 29 kwietnia
🏰 w Dworze Artusa oraz
💻 na artusowym Facebooku i YouTubie
Krzysztof Stachewicz – prof. dr hab., filozof, teolog, historyk. Kierownik Zakładu Filozofii i Dialogu na Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktor naczelny rocznika naukowego Filozofia Chrześcijańska. Autor 8 książek, ponad 150 artykułów i rozpraw. Ostatnio wydał: Milczenie wobec dobra i zła. W stronę etyki sygetycznej i apofatycznej (2013), Myśleć prawdę i dobro (2016) oraz Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki (2019). Jego głównymi przestrzeniami badawczymi jest etyka, metaetyka, filozofia zła, antropologia filozoficzna, filozofia mistyki i filozofia losu.
#wstępwolny
Liczba miejsc w Dworze Artusa ograniczona
Skip to content