E-Sztuka w Artusie | Jan Van Eyck

Opublikowano: 4 stycznia 2021 r.

Data i czas
12 stycznia 2021 r. (wtorek)
18:30–19:45

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Tuż po Nowym Roku stawiamy w Artusie na Sztukę!
Na Sztukę w Artusie rzecz jasna.
Tym razem analizie poddamy tylko jeden obraz… ale za to jaki! Będzie to dzieło, które mimo swoich niewielkich rozmiarów, wciąż stanowi dla nas tajemnicę. To oczywiście 👉 malowidło Jana van Eycka, które uznawane jest za Portret Arnolfinich.
Obraz jest dziś ozdobą

National Gallery

w Londynie i przez wiele lat mimo swojej intrygującej symboliki brawurowo odczytanej przez Erwina Panofskiego już w latach 30-tych XX wieku, wydawał się być dziełem rozszyfrowanym. Niestety późniejsze badania podważyły interpretacje profesora Panofskiego, a ostatnie odkrycia źródłowe wszystko przewartościowały, sprawiając że malowidło wciąż rodzi pytania. Czy widoczna para to małżeństwo, czy kobieta w istocie jest w ciąży, czy w lustrze odbija się sam artysta, czy wreszcie to wszystko to scena zaślubin, a może raczej powitanie w bogatej sali recepcyjnej brugijskiego domu?

Tego wszystkiego postaramy się dowiedzieć podczas wykładu, w trakcie którego poznamy nie tylko najnowsze i najbardziej interesujące interpretacje, obejrzymy szereg zbliżeń i szczegółów, poznamy ciekawostki, ale też spróbujemy zrozumieć dzieło Jana Van Eycka.
Czy nam się uda? Przekonamy się wspólnie już 12 stycznia na profilu facebookowym Dworu Artusa. Bądźcie z nami – w czasie transmisji będziecie mogli zadawać pytania ☺️
Wykład poprowadzi dyrektor

Centrum Kultury Dwór Artusa

, historyk sztuki –

Łukasz Wudarski
📍 Wykład nie wymaga żadnej opłaty – nie klikajcie w podejrzane linki!
Skip to content