E-Sztuka w Artusie | Walka Karnawału z Postem

Opublikowano: 20 stycznia 2021 r.

Data i czas
3 lutego 2021 r. (środa)
18:30–19:45

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Mapa niedostępna

Po burzliwym głosowaniu w naszych social mediach zdecydowaliście, że kolejny wykład w ramach naszego cyklu Sztuka w Artusie poświęcony będzie obrazowi Pietera Bruegla (Starszego), jakim jest Walka Karnawału z Postem.
Tak się szczęśliwie składa, że trwający karnawał to idealny czas, aby przedstawić to malowidło. Obraz dziś można oglądać w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, które szczyci się największą kolekcją dzieł Bruegla.
Kto kiedykolwiek choć raz widział malowidła artysty, kto raz dostał się w magiczny krąg jego sztuki, ten z daleka pozna prace tego malarza nieporównywalne z niczym innym. Tak jest także w wypadku Walki Karnawału z Postem. Artysta zaklął tu namalowaną z rozmachem, pełną dynamizmu scenę symbolicznej walki grubasa, utożsamiającego karnawał z wychudzoną ascetyczną postacią, reprezentującą post. Pozornie to tylko ilustracja popularnego zwyczaju karnawałowego. Jednak bliższa analiza malowidła sprawia, że dostrzegamy zdecydowanie więcej niż widać na pierwszy rzut oka.
Czy to tylko humorystyczna scena wypełniona nędzarzami, chłopami, dziwakami, czy może można tu odnaleźć odwołania do panującej wówczas sytuacji politycznej? A może wreszcie jest to wielka, uniwersalna metafora życia ludzkiego, która do dziś zaskakuje aktualnością?
Na te pytania odpowiemy podczas kolejnego wykładu, który zobaczyć i posłuchać będziecie mogli na Artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkania możecie zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło.
Wykład będzie dostępny także po jego zakończeniu, na obu naszych profilach bez ograniczeń czasowych.
Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski – historyk sztuki i dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa.
Wydarzenie nie wymaga żadnej opłaty – nie klikajcie w podejrzane linki!!
Skip to content