Elżbieta Cherezińska I spotkanie I Toruński Festiwal Książki

Opublikowano: 10 grudnia 2020 r.

Data i czas
19 grudnia 2020 r. (sobota)
19:00–20:30

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
FestiwaleSpotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Elżbieta Cherezińska – literacka mistrzyni powieści historycznej, z wykształcenia teatrolog – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawane wybranym zasłużonym absolwentom wydziału. Natomiast 2018 roku Doroczną Nagrodę MKiDN w kategorii Literatura, wręczył jej minister kultury i dziedzictwa narodowego – Piotr Gliński.
Spotkanie w czasie Toruński Festiwal Książki to idealna możliwość na zadanie Elżbiecie Cherezińskiej pytań (w czasie rzeczywistym) na Facebooku Dworu Artusa dotyczących ostatniej książki – piątego już tomu cyklu Odrodzone Królestwo, której premiera odbyła się pod koniec listopada. Będzie to też wspaniała okazja do dowiedzenia się o poczytność powieści historycznej w Polsce, perspektywach dla tego gatunku literackiego, a także przyszłych planów Autorki.

Elżbieta Cherezińska zadebiutowała w 2005 roku biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce – książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem – izraelskim politologiem, politykiem i dyplomatą. Jej kolejna książka Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum stanowi literacki zapis wspomnień realiów łódzkiego getta od kulis. Natomiast już od 2009 roku rozpoczyna się jej kariera, jako jednej z najbardziej cenionych w Polsce specjalistki od powieści historycznej. Jej czterotomowa Północna droga – powieść o Skandynawii w X i XI wieku, czasach Wikingów – zdobyła serca czytelników i czytelniczek. Kolejne lata przyniosły następne tomy bestsellerowego cyklu Odrodzone Królestwo. Powieść Legion, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej, w której sięgnęła z kolei po wydarzenia z czasów II wojny światowej, zapewniła jej tytuł Książki Roku Magazynu Literackiego Książki.
Spotkanie z Elżbietą Cherezińską poprowadzi dla Was Paweł Paszta – dyrektor ds. artystycznych Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.

 

Spotkanie obędzie się 19 grudnia o godz. 19:00 na Facebooku Centrum Kultury Dwór Artusa i Toruński Festiwal Książki. Możecie je śledzić w czasie rzeczywistym z możliwością zadawania pytań, jak również obejrzeć je jeszcze przez 2 miesiące od zakończenia Festiwalu.

Uwaga! Niespodzianki!
Specjalnie dla Was nasi festiwalowi partnerzy przygotowali zakupowe rabaty na hasło: Toruński Festiwal Książki 👉 Księgarnia Kafka i spółka – 15% i Księgarnia Hobbit – 5%.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Mój Toruń oraz ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, CSW Toruń, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Księgarnia Kafka i spółka, Księgarnia Hobbit, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Literackie, Powergraph
Patroni medialni: Radio GRA Toruń, Polskie Radio PiK, Nowości, Oto Toruń, Telewizja Kablowa Toruń, TVP3 Bydgoszcz

Skip to content