Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie

Opublikowano: 1 czerwca 2021 r.

Data i czas
7 czerwca 2021 r. (poniedziałek)
18:00–20:00

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Mapa niedostępna

Wielu Hindusów uważa, że obecna pandemia to kara boska za chińskich mięsożerców. Z kolei ludzie lewicy twierdzą że Natura (jako figura absolutu) mści się za przemysłowe rolnictwo. Tomasz Adamek, bokser, jest przekonany, że pandemia Covid to kara boża za aborcję… Od ponad roku obserwujemy jak niektóre osoby ćwiczą się w trudnej sztuce znalezienia winnych boskiego gniewu. Literatura grecka i łacińska zostawiła nam wiele świadectw opisujących to w jaki sposób ludzie antyku i pierwsi chrześcijanie starali się zrozumieć wybuchy epidemii i umieścić je w swoim systemie światopoglądowym. Religia była w owym czasie główną ramą tłumaczącą świat. W jaki sposób ci ludzie rozumieli zatem wybuchy pandemii, jakich szukali sposobów wyjścia z sytuacji, czy obwiniali innych, a jeśli tak, to kogo? Czy byli do nas podobni? Czy pierwsi chrześcijanie różnili się pod tym względem od swoich politeistycznych sąsiadów.
Na te pytania odpowie filolog klasyczny, literaturoznawca i tłumacz dr hab. Rafał Toczko. Prelekcja odbędzie się 7 czerwca na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.
Dr hab. Rafał Toczko naukowo interesuje się przede wszystkim retoryką antycznych polemik religijnych, twórczością św. Augustyna oraz hagiografią. Wykładał m.in. na uczelniach w Oksfordzie, Leuven, Heidelbergu i Würzburgu. Od niedawna kieruje Olimpiadą Języka Łacińskiego, jest też (od 2007 r.) sekretarzem zarządu Fundacji Traditio Europae. Jego hobby to życie rodzinne, zbieranie grzybów i koszykówka.
Na zdjęciu: Zaraza w antycznym mieście, obraz Michaela Sweertsa.
Źródło: Wikipedia.
Skip to content