Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa

Opublikowano: 24 stycznia 2022 r.

Data i czas
25 stycznia 2022 r. (wtorek)
17:00–19:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Galeria Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK

Wczytuję mapę...

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ((Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na seminarium pt. „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”, które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r., godz. 17:00 . Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.
W ramach spotkania artyści przedstawią historię Galerii Rusz, opowiedzą o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Opowiedzą również o odbiorze swojej sztuki i o tym, że ta sztuka „działa”. Będzie parę słów o funkcjonowaniu poza systemem sztuki, o cenzurze oraz oporze wobec sztuki. Będzie też o trudzie, niesprzyjających warunkach, wytrwałości i entuzjazmie. Oraz o kryzysie sztuki i o tym jak znaleźć antidotum na ten kryzys. Opowiedzą również o przestrzeni miejskiej i tworzeniu sztuki publicznej w czasie pandemii.
Galeria Rusz to damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski) najbardziej znany z tworzenia artystycznych bilbordów, których mają na koncie ponad 600. Artyści tworzą również murale (od których zaczynali swoją drogę twórczą), plakaty, instalacje i akcje w przestrzeni miejskiej. Galeria Rusz to jednak nie tylko artyści, ale też miejsce pokazywania prac, czyli dwa stałe bilbordy w Toruniu i trzy bilbordy w Warszawie. Ta bardzo nietypowa, bilbordowa galeria istnieje od 1999 roku. Jest najdłużej działającym projektem tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji, nieprzerwanie od ponad 20 lat prezentowane są prace artystyczne.
Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami takimi jak: stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Funduszu Promocji Twórczości, stypendium „Młoda Polska”, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia” dla najciekawszych młodych artystów.
Informacje dostępne na stronach internetowych Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu: https://www.human.umk.pl/…/fenomen-galerii-rusz-czyli…/
Skip to content