Festiwal Muzykofilia | Edycja IV: pogranicza muzyki

Opublikowano: 15 października 2020 r.

Data i czas
28 listopada 2020 r. (sobota)
19:00–21:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
FestiwaleKoncerty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Reinhold Friedl (DE), Peter Votava (AT), Rafał Iwański, Jacek Buhl, Jarosław Majewski, Basia Żach.
IV edycja Festiwalu Muzykofilia jest kontynuacją trzech poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia muzycznego o międzynarodowym statusie. W 2020 roku w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną koncerty instrumentalistów z Polski, Niemiec i Austrii, działających na polu muzyki współczesnej, improwizowanej i elektronicznej. W ramach festiwalu organizatorzy co roku skupiają się na innym określonym motywie przewodnim, którym tym razem jest „pogranicze”.
„Pogranicze” to słowo-klucz współczesnej humanistyki, które można rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę zarówno jego aspekt geograficzny, historyczny, kulturowy, jak i metafizyczny. Pogranicze jest czynnikiem, który wzbogaca tożsamość, wyzwala tolerancję, wolność i odpowiedzialność oraz tworzy kulturowe układy dialogowe. To platforma komunikacji międzykulturowej, rozumiana jako proces przekraczania granic kultury i tradycji własnej, na rzecz eksploracji innych kultur i obyczajowości, z poszanowaniem wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Historia Torunia, miasta, które jest siedzibą Festiwalu Muzykofilia, istotnie wpisuje się w problematykę „pogranicza”. W historycznie zmiennym obszarze Torunia, od XIII wieku występowała ciągła wymiana etniczna i kulturowa ludności pochodzącej z terenów państwa zakonnego w Prusach, Śląska, Westfalii, Saksonii, Turyngii, Czech i Moraw, Holandii oraz Polski.
Termin „pogranicze’ w muzyce odnosi się z kolei do eksperymentów, improwizacji, innowacji, niekonwencjonalnych zestawień, nietradycyjnych technik wydobywania dźwięku czy przenikania różnych światów muzycznych. Wszyscy zaproszeni muzycy są ekspertami w eksploracji muzyki instrumentalnej, instrumentów akustycznych i elektronicznych, których bogactwo i rozpiętości brzmieniowe są przeogromne. Przekraczanie granic w muzyce jest związane z ich pragnieniem wolności – osobistej, politycznej, wyobraźni.
Program koncertów:
📍 Jacek Buhl (perkusja) i Jarosław Majewski (kontrabas) + Basia Żach (wizualizacje)
📍 Peter Votava (elektronika) i Rafał Iwański (instrumenty perkusyjne)
📍 Reinhold Friedl (fortepian)
📍 Kwintet: Friedl-Votava-Iwański-Buhl-Majewski
Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Goethe-Institut w Warszawie.
Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia.
Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański
Koordynatorka: Olga Boś
Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotels, Manekin
Bilety: 35/25 zł
Skip to content