Festiwal Muzykofilia online | Edycja IV: pogranicza muzyki

Opublikowano: 25 listopada 2020 r.

Data i czas
28 listopada 2020 r. (sobota)
19:00–22:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Reinhold Friedl (DE), Peter Votava (AT), Rafał Iwański, Jacek Buhl, Jarosław Majewski, Basia Żach.
*** KONCERTY ON-LINE, WSTĘP WOLNY ***
Tym razem festiwal odbędzie się w świecie wirtualnym! IV edycja Festiwalu Muzykofilia jest kontynuacją trzech poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia muzycznego o międzynarodowym statusie. W 2020 roku w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną koncerty instrumentalistów z Polski, Niemiec i Austrii, działających na polu muzyki współczesnej, improwizowanej i elektronicznej. W ramach festiwalu organizatorzy co roku skupiają się na innym określonym motywie przewodnim, którym tym razem jest „pogranicze”.
„Pogranicze” to słowo-klucz współczesnej humanistyki, które można rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę zarówno jego aspekt geograficzny, historyczny, kulturowy, jak i metafizyczny. Pogranicze jest czynnikiem, który wzbogaca tożsamość, wyzwala tolerancję, wolność i odpowiedzialność oraz tworzy kulturowe układy dialogowe. To platforma komunikacji międzykulturowej, rozumiana jako proces przekraczania granic kultury i tradycji własnej, na rzecz eksploracji innych kultur i obyczajowości, z poszanowaniem wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Historia Torunia, miasta, które jest siedzibą Festiwalu Muzykofilia, istotnie wpisuje się w problematykę „pogranicza”. W historycznie zmiennym obszarze Torunia, od XIII wieku występowała ciągła wymiana etniczna i kulturowa ludności pochodzącej z terenów państwa zakonnego w Prusach, Śląska, Westfalii, Saksonii, Turyngii, Czech i Moraw, Holandii oraz Polski.
Termin „pogranicze’ w muzyce odnosi się z kolei do eksperymentów, improwizacji, innowacji, niekonwencjonalnych zestawień, nietradycyjnych technik wydobywania dźwięku czy przenikania różnych światów muzycznych. Wszyscy zaproszeni muzycy są ekspertami w eksploracji muzyki instrumentalnej, instrumentów akustycznych i elektronicznych, których bogactwo i rozpiętości brzmieniowe są przeogromne. Przekraczanie granic w muzyce jest związane z ich pragnieniem wolności – osobistej, politycznej, wyobraźni.
Program koncertów:
📍 Jacek Buhl (perkusja) i Jarosław Majewski (kontrabas) + Basia Żach (wizualizacje)
📍 Peter Votava (elektronika) i Rafał Iwański (instrumenty perkusyjne)
📍 Reinhold Friedl (fortepian)
📍 Kwintet: Friedl-Votava-Iwański-Buhl-Majewski
Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji PZU i Goethe-Institut w Warszawie.
Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia.
Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański
Koordynatorka: Olga Boś
Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotels, Manekin
Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, GLISSANDO, nowamuzyka.pl, NOWE IDZIE OD MORZA, proanima.pl
Skip to content