Podczas tej edycji Festiwalu w WOAK-u usłyszymy o kobietach, które swoją aktywnością wpłynęły na rozwój kultury i edukacji, działały w obszarze społecznym i ochrony zdrowia, budowały lokalne społeczności małych miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim. Chcemy tym samym pokazać kulturotwórczy i społecznotwórczy wymiar odwagi kobiet, dzięki któremu buduje i budowało się nasze społeczeństwo. Wśród zaproszonych na festiwal osób znalazły się: Natalia de Barbaro, Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Marta Frej czy twórczyni bestsellera Chłopki Joanna Kuciel-Frydryszak.
Warsztaty skierowane do kobiet pracujących w sektorze kultury, które mieszkają w mniejszych (do 10 tys. mieszkańców) miejscowościach województwa. Uczestniczki skupią się na kilku elementach budowania wiary w siebie, w tym na: Mapie osiągnięć, Autoportrecie Mocy oraz na
Odwadze codzienności w kontekście herstorii każdej z nich.
🔴 6 listopada, | godzina 17:30 | Transfer | Paula Rudź i
Piotr Nykowski | otwarcie wystawy I wstęp wolny,
Wystawa jest zapisem kilkutygodniowej podróży po województwie, której celem było odnalezienie kobiet, kształtujących odwagą i determinacją swoją lokalną społeczność. Współczesne opowieści przeplatają się z historiami z przeszłości, tworząc mozaikę kobiecych doświadczeń, inspiracji i codziennego heroizmu.
Skąd możemy czerpać wewnętrzną siłę? Jak zadbać o siebie i balans pomiędzy swoim rozwojem, pracą zawodową a rodziną czy własnym dobrostanem? Jak być liderką i działać dla innych, nie zatracając w tym samej siebie? To tylko kilka pytań, które Natalii de Barbaro, psycholożce, autorce wielu bestsellerowych książek zada Katarzyna Pągowska.
Warsztaty dla kobiet powyżej 16 roku życia mieszkających w województwie kujawsko-pomorskim. Okazja do twórczej refleksji nad naszą wewnętrzną siłą. Uczestniczki stworzą kolaże, inspirowane pracami artystki z cyklu „Jestem silna, bo…” To kreatywna przestrzeń do odkrywania własnych źródeł mocy i ich artystycznej interpretacji.
Marta Frej jest artystką wizualną, ilustratorką, prezeską Fundacji Kulturoholizm. Ukończyła ASP w Łodzi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, miała około 50 wystaw indywidualnych. Punktem wyjścia do prezentowanego na wystawie cyklu obrazów było zaproszenie kobiet
do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem.
Tematem spotkania są opowieści o kobietach. Opowieści, które przez wieki były pomijane lub marginalizowane w oficjalnych narracjach historycznych. Herstorie to sposób na odzyskanie głosów kobiet, przypomnienie o ich wkładzie w historię, kulturę i społeczeństwo. Jest to też inspiracja dla współczesnych ruchów feministycznych.
🔴 24 listopada | godzina 18:30 | Trąd | Kinga Tecmer, Natalia Pastusiak performans | wstęp wolny,
Janina Bartkiewiczówna była harcerką, komendantką toruńskiej chorągwi ZHP, wychowawczynią wielu pokoleń młodych torunianek i torunian. Pod koniec życia wyjechała do Afryki, by tam pomagać najbardziej potrzebującym. Zaangażowała się w opiekę nad osobami chorującymi na trąd w Ugandzie. Ten ostatni etap zainspirował Kingę Tecmer i Natalię Pastusiak do stworzenia performansu „Trąd”.
Wieczór wokół muzyki Kujaw prezentowanej przez dwa zespoły: Spod Strzechy wykonujące autentyczne ludowe utwory oraz Panieneczki prezentujące folklor we współczesnym wydaniu. W programie interpretacje melodii ziemi kujawskiej, okraszone brzmieniami elektronicznymi (syntezatory) i akustycznymi (skrzypce i kontrabas).
Spektakl opowiada herstorie kobiet z małych miejscowości z obszaru obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Scenariusz opracowała Magdalena Jasińska na podstawie badań terenowych i rozmów prowadzonych razem z Anną Weistock-Mentel.
Wątki pojawiające się w spektaklu będą punktem wyjścia do rozmowy z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowej książki „Chłopki”. Jak to się stało, że kobiety z roli osób pochłoniętych pracą w domu i gospodarstwie lub służących w bogatszych domach stały się liderkami społecznymi działającymi na rzecz swojej społeczności, często poświęcając tym samym swoje życie prywatne?