Filip – pokaz i spotkanie z Marcelem Woźniakiem

Opublikowano: 16 marca 2023 r.

Data i czas
16 marca 2023 r. (czwartek)
18:00–21:00

Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
FilmSpotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza!
FILIP – pokaz i spotkanie z Marcelem Woźniakiem
Czwartek 16 marca, godz. 18.00
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny
Po seansie zapraszamy na rozmowę o filmie. Naszym ekspertem będzie Marcel Woźniak – pisarz, scenarzysta. Biograf Leopolda Tyrmanda, któremu poświęcił trzy książki – „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” (2016), „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” (2020) oraz „W klinczu ze światem” (2022). Śladów Tyrmanda szukał w Kalifornii, Chicago, Nowym Jorku, Amsterdamie, Wilnie czy Frankfurcie nad Menem. Autor toruńskiej trylogii kryminalnej o detektywie Brodzkim – „Powtórka” (2017), „Mgnienie” (2017), „Otchłań” (2018). Twórca fabularyzowanych biografii nazistów „Egzekutor” (2022) i „Rzeźnik z Lyonu” (2022) oraz licznych opowiadań kryminalnych i słuchowisk.
Urodzony w Kwidzynie, związany z Toruniem, w przeszłości m.in. z CSW, MFF Tofifest, Radiem Plus czy Kulturalnym Toruniem. Obecnie doktorant na UMK. Autor scenariuszy seriali („Na wspólnej”, „Oszukane”, „Ten moment”). W 2020 roku w zestawieniu najważniejszych 10 książek roku wg Instytutu Książki.
O filmie:
Ekranizacja książki Leopolda Tyrmanda.
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…
Skip to content