Filozofia a lęk | e-Czwartek z filozofią

Opublikowano: 18 maja 2020 r.

Data i czas
21 maja 2020 r. (czwartek)
18:30–18:55

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Strach przed pająkami.
Strach przed nieznanym.
Strach przed śmiercią.
Klaustrofobia, mizofobia, brontofobia, hafefobia, erytrofobia…

Strach, to jedno z tych uczuć, które towarzyszy nam od zawsze. Często walczymy z nim, nie chcemy dać po sobie poznać, że mamy z nim problem, częstokroć korzystamy nawet z terapii u specjalistów.

Obronny mechanizm działania od czasów starożytnych szkół filozoficznych jest taki sam – eliminacja, a przynajmniej zapanowanie nad nim i zrozumienie go. Wszystko nadzwyczaj aktualne mimo upływu wieków. „Jestem dzieckiem strachu” pisał o sobie Thomas Hobbes, który na przykładzie Lewiatana będącego uosobieniem władzy politycznej i żywiącego się ludzkim lękiem, chciał zapobiec strachowi przed złem, jakim jest cierpienie i nagła, zadana przez innych śmierć.

W trakcie wirtualnego wykładu opublikowanego na artusowym fanpage`u przekonamy się, czy być może wszyscy jesteśmy dziećmi strachu?

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Adam Grzeliński z Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu. Autor kilku monografii poświęconych nowożytnej filozofii brytyjskiej (Angielski spór o istotę piękną. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a, Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o naturze ludzkiej, Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya i Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a) i przekładów literatury filozoficznej na język polski; pomysłodawca cyklu Czwartki z Filozofią.

Skip to content