Głosy rzeki | koncert w Toruniu

Opublikowano: 5 grudnia 2022 r.

Data i czas
7 grudnia 2022 r. (środa)
19:00–20:45

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Koncert GŁOSY RZEKI jest komentarzem ludzi muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, z którą od kilku miesięcy mierzy się Odra, druga pod względem długości rzeka w Polsce.
Same tytuły utworów, jak „Bezruch”, „Syreny”„Mówi Odra”, „Martwa rzeka”, niosą duży ładunek emocjonalny, a rozwinięcie tych tematów w improwizowane sekwencje, wokalizy, duety i partie solowe, uzupełnione tekstem poetyckim,skłaniają odbiorcę do namysłu, zwiększającego świadomość ekologiczną, nie pozwalając przejść do porządku dziennego nad faktem, że straciliśmy właśnie jeden z piękniejszych ekosystemów w Polsce.
W projekcie biorą udział dwie czołowe wokalistki polskiej sceny jazzowej: Agnieszka Wilczyńska (jako Odra) oraz Dorota Miśkiewicz (jako Wisła), śpiewające teksty napisane specjalnie na tę okazję przez Zuzannę Bojdę, do muzyki skomponowanej, zaaranżowanej i wykonanej przez instrumentalistę Miłosza Pękalę. Uzupełnieniem części wokalnej są partie poetyckiego tekstu mówionego, wykonywane przez obie artystki oraz Lenę Frankiewicz – aktorkę, reżyserkę i pomysłodawczynię zdarzenia.
czas trwania koncertu | 1:20 h
TWÓRCY
Dorota Miśkiewicz| Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt.Album „Nasza Miłość”, nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama wokalistka znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z CesariąEvorą. Ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, KepąJunkerą, ToninhoHorta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Agnieszka Wilczyńska| Wokalistka jazzowa. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam”z nowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Nominowana do nagrody Fryderyk 2020 –Jazzowy Album Roku za płytę „Wilcze jagody”, duet z Andrzejem Jagodzińskim. Ma na swoim koncie dwie złote płyty –„Pogadaj ze mną” i„Krzysztof Komeda”. Koncertowała m.in. z: SinfoniaVarsovia, Atom String Quartet, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Filharmonią Sopot, Filharmonią Lwowską. Występowała w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, w Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.
Zuzanna Bojda | Dramaturżka. Autorka m.in. dramatów: „Ciało Bambina”, „#rozczarowanie”, „Wyspa Kalina”, „108 kostek cukru”. Wyreżyserowała sztukę „Cudowna” (na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza), współpracowała z gliwickim Domem Pamięci Żydów Górnośląskich – „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane” i z grupą Teraz Poliż – „córy warszawskie #dziwystołeczne”. Odpowiedzialna za adaptację i dramaturgię spektaklu „Nieczułość” wg powieści Martyny Bundy, wystawionego na deskach Teatru Wybrzeże, a doskonale przyjętego przez publiczność.
Miłosz Pękala| Perkusista, kompozytor, wykładowca akademicki, doktor hab. sztuk muzycznych. Od wielu lat bierze udział w koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową, jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności. Laureat wielu konkursów.Wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik, otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna (2015).
Lena Frankiewicz | Aktorka, reżyserka telewizyjna i teatralna. Jej spektakle „Jak być kochaną” i „Piknik pod Wiszącą Skałą”, wystawione na scenie Teatru Narodowego, spotkały się z wielkim uznaniem krytyki. W maju 2021 roku, jej autorski serial internetowy „Kroniki zarazy”, w którym zagrała główną rolę, został wyróżniony nagrodą za najlepszy projekt teatralny w sieci, w konkursie DIG IT organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jeden z jej ostatnich spektakli – „Nieczułość” na deskach Teatru Wybrzeże, premiera listopad 2021 – został uznany najlepszym spektaklem przez prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego oraz nagrodzony za reżyserię, muzykę i kreację aktorską.
Skip to content